2 maja - Dzień Flagi. Jak dobrze powiesić flagę? Co zrobić, gdy się zniszczy? Najważniejsze zasady

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku to święto odbywa się po raz piętnasty. W jaki sposób wywiesić flagę i co zrobić, jeżeli się zniszczy?
Zobacz wideo

Najbardziej godnym sposobem wywieszania flagi jest umieszczenie jej na pionowym lub skośnym maszcie. Innymi sposobami eksponowania flagi są: wywieszenie jej z okna lub balkonu, zawieszenie pionowo na linie umieszczonej nad ulicą między dwoma budynkami, zatknięcie w uchwycie przymocowanym do ściany budynku, latarni ulicznej lub pojazdu komunikacji miejskiej. Przechodząc się ulicami dowolnego polskiego miasta w Dniu Flagi zobaczymy flagę Polski wywieszoną na wszystkie te sposoby. Jakie są najważniejsze zasady eksponowania biało-czerwonej chorągwi?

Dzień Flagi. Jak wywiesić flagę Polski? Główne zasady heraldyczne

Najważniejszą zasadą, którą powinniśmy się kierować, wywieszając flagę, jest zasada mówiąca o traktowaniu symboli narodowych z czcią i szacunkiem. Co to oznacza w praktyce? Wywieszana flaga powinna być czysta i wyprasowana, a materiał, z którego została zrobiona, nie może być brudny czy postrzępiony. Jeżeli wieszamy flagę na maszcie, musimy pamiętać, aby zamieścić ją na samym jego szczycie. Oczywiście należy także sprawdzić, czy kolejność barw jest właściwa - biały pas musi znajdować się na górze, a czerwony na dole. 

 

Jeżeli chcemy wywiesić flagę Polski z okazji Dnia Flagi lub jakiegokolwiek innego święta państwowego, musimy upewnić się, że została ona starannie przymocowana i nie ulegnie zerwaniu. Należy także pamiętać, że jeżeli flaga zawinie się wokół masztu lub drążka, powinniśmy niezwłocznie ją rozplątać.

Flaga Polski a inne flagi. Która z nich ma pierwszeństwo?

A co zrobić, jeżeli oprócz flagi Polski chcemy wywiesić inne flagi, np. flagę Unii Europejskiej? Zgodnie z zasadami heraldyki, flaga Polski ma w takiej sytuacji pozycję uprzywilejowaną i powinna zostać powieszona po prawej stronie heraldycznej, a więc po lewej stronie osoby obserwującej flagi. Jeżeli korzystamy z wielu masztów lub drążków i wieszamy kilka różnych flag, powinny być one umieszczane według następującej kolejności:

 1. flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej,
 2. flaga innego państwa (lub innych państw w kolejności alfabetycznej),
 3. flaga województwa,
 4. flaga powiatu,
 5. flaga gminy,
 6. flaga Unii Europejskiej,
 7. flaga organizacji międzynarodowej,
 8. flaga służbowa (policji, straży miejskiej, straży pożarnej, poczty itp.),
 9. flaga firmowa (instytucji, organizacji, uczelni, szkoły,
  klubu sportowego itp.),
 10. flaga okolicznościowa (związana z wydarzeniem).

Co zrobić ze zniszczoną flagą?

Jeżeli flaga Polski została zabrudzona, potargana lub odbarwiła się, należy zniszczyć ją z należytym szacunkiem. Za destrukcję z zachowaniem szacunku uznaje się rozdzielenie barw i spalenie materiału. Flagi Polski nie należy wyrzucać do śmietnika ani pozostawiać porzuconej na ulicy.

* * * 

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (50)
2 maja - Dzień Flagi. Jak powiesić flagę? Najważniejsze zasady
Zaloguj się
 • jtby

  Oceniono 10 razy 8

  Skomplikowane przepisy. Lepiej nie wywieszać, bo jakiś nadgorliwie dopatrzy się uchybień i w tiurmu. W USA mają to bardziej praktycznie rozwiązane.

 • stachud

  Oceniono 9 razy 7

  Dlatego nie wywieszam flagi. Coś się stanie niechcący i zaraz jakiś pisowski ormowiec na mnie nakabluje. Czekam aż polska flaga będzie jak amerykańska broniła się sama.

 • hipopopo

  Oceniono 6 razy 6

  A co zrobić z biało-czerwonymi pasami przejścia dla pieszych, które to wg. chyba radnego ze Szczecina są symbolem RP?

 • prezes Szatni hotelowej

  Oceniono 12 razy 6

  A Gerwazy W( pisarz sołtysa).- wywiesił brudną flagę na zwróconą mu uwagę przez Bartłomieja C. aktualnego profosa na dołku w naszej gminnej komendzie policji) ,że brudna i obszarpana spalił ją w koksowniku, powodując smog. Gdzie mam złożyć donos na jaką zapłatę mogę liczyć??

 • stefan4

  Oceniono 9 razy 5

  Redaktorze UZ, pozwól Pan ludziom stosować takie kolory i symbole, jakie chcą. Flaga jest tylko znakiem i oddawanie jej boskiej czci to bałwochwalstwo.

  > Należy także pamiętać, że jeżeli flaga zawinie się wokół masztu lub drążka, powinniśmy
  > niezwłocznie ją rozplątać.

  To znaczy, że jak wieje wiatr, to koło flagi musi stać wartownik gotowy co chwila odplątywać toto z drzewca. Czy Pan całkiem rozum postradał?

 • jeszw

  Oceniono 9 razy 5

  Dopóki będzie rządzić pislam u mnie flagi nie będzie.

 • tobiasz2013

  Oceniono 10 razy 4

  a może byście pouczyli naród, jak wygląda flaga państwowa? Bo połowa ludności tego kraju wywiesza zamiast flagi Polski banderę Marynarki Wojennej lub placówki dyplomatycznej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX