Marsz Żywych 2019 w Oświęcimiu. Żydzi i Polacy przejdą "drogą śmierci"

O godzinie 13:00 rozpocznie się 28. Marsz Żywych w Oświęcimiu. Weźmie w nim udział około 10 tysięcy osób z 40 krajów, którzy w ten sposób upamiętniają ofiary Zagłady. Uczestnicy Marszu Żywych przejdą trasą pomiędzy dwoma dawnymi obozami w Oświęcimiu.
Zobacz wideo

Projekt Marsz Żywych to międzynarodowe wydarzenie, w ramach którego Żydzi z różnych krajów odwiedzają miejsca Zagłady stworzone na okupowanych przez nazistów ziemiach polskich. W tym roku odbędzie się 28. edycja Marszu Żywych. Wezmą w niej udział przede wszystkim uczniowie i studenci. "Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja tego projektu na terenie Polski. Druga jego cześć jest realizowana w Izraelu" - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, które prowadziło nabór uczestników Marszu Żywych 2019 wśród polskich uczniów i nauczycieli. 

Marsz Żywych. Uczestnicy przechodząc "drogę śmierci", upamiętnią ofiary Zagłady

Uczestnicy Marszu Żywych, jak co roku, przejdą trzykilometrową "drogę śmierci" między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau. Sygnałem do rozpoczęcia marszu spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” jest dźwięk szofaru - baraniego rogu, który zgodnie z żydowską tradycją nawołuje do pokuty. Główne uroczystości odbędą się przy ruinach dawnych krematoriów, gdzie stoi pomnik ofiar Holokaustu.

Marsz Żywych 2019 zorganizowano w 75. rocznicę masowych deportacji węgierskich Żydów do Auschwitz. Stanowili oni najliczniejszą grupę ofiar obozu. Do momentu wyzwolenia niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku.

Więcej o: