Marsz Żywych 2019 w Oświęcimiu. Żydzi i Polacy przejdą "drogą śmierci"

O godzinie 13:00 rozpocznie się 28. Marsz Żywych w Oświęcimiu. Weźmie w nim udział około 10 tysięcy osób z 40 krajów, którzy w ten sposób upamiętniają ofiary Zagłady. Uczestnicy Marszu Żywych przejdą trasą pomiędzy dwoma dawnymi obozami w Oświęcimiu.
Zobacz wideo

Projekt Marsz Żywych to międzynarodowe wydarzenie, w ramach którego Żydzi z różnych krajów odwiedzają miejsca Zagłady stworzone na okupowanych przez nazistów ziemiach polskich. W tym roku odbędzie się 28. edycja Marszu Żywych. Wezmą w niej udział przede wszystkim uczniowie i studenci. "Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja tego projektu na terenie Polski. Druga jego cześć jest realizowana w Izraelu" - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, które prowadziło nabór uczestników Marszu Żywych 2019 wśród polskich uczniów i nauczycieli. 

Marsz Żywych. Uczestnicy przechodząc "drogę śmierci", upamiętnią ofiary Zagłady

Uczestnicy Marszu Żywych, jak co roku, przejdą trzykilometrową "drogę śmierci" między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau. Sygnałem do rozpoczęcia marszu spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” jest dźwięk szofaru - baraniego rogu, który zgodnie z żydowską tradycją nawołuje do pokuty. Główne uroczystości odbędą się przy ruinach dawnych krematoriów, gdzie stoi pomnik ofiar Holokaustu.

Marsz Żywych 2019 zorganizowano w 75. rocznicę masowych deportacji węgierskich Żydów do Auschwitz. Stanowili oni najliczniejszą grupę ofiar obozu. Do momentu wyzwolenia niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku.

Więcej o:
Komentarze (116)
Marsz Żywych 2019 w Oświęcimiu. Żydzi i Polacy przejdą "drogą śmierci"
Zaloguj się
 • leninnus

  Oceniono 28 razy 18

  Nie mogę pojąć dlaczego mówi się rzekomej wyjątkowości losów Żydów (w historii). Nie zginęło ich wcale najwięcej ani nie byli jedynym narodem w historii eksterminowanym przez prześladowców. Ale tylko oni domagają się specjalnego statusu.

 • f1909

  Oceniono 14 razy 12

  Wszyscy Polacy podobnie jak Żydzi powinni iść ze swoimi biało czerwonymi flagami na plecach !

 • twojeprawda

  Oceniono 27 razy 11

  a na końcu drogi Żydzi karzą oddać wszystkie pieniądze ludziom biorącym udział w marszu - bo im się należy.

 • darius112

  Oceniono 20 razy 8

  Polacy powinni przed marszem przeprosić i zapłacić odszkodowania za mienie bezspadkowe. Palestyńczycy nie mają prawa do mienia bezspadkowego, Indianie też.

 • olena.s

  Oceniono 13 razy 5

  Tym, którzy sie tu zastanawiają, dlaczego holokaust był czymś wyjątkowym, odpowiadam:

  Mimo tego co działo się z Ormianami, Khmerami, Kongijczykami było kilka istotnych róznic.
  1. Eksterminacja Żydów nie miała sensu: Żydzi nie mieli kraju, który chciano by im odebrać..
  2. Eksterminacja Żydów była totalna: o ile w historii odbyło sie wiele ludobójstw, to nie znam przypadku, żeby ambicją morderców było wybicie wszystkich członków jakiegoś narodu, nawet jeżeli mieli 100 lat i mieszkali na Alasce, albo jeden dzień i mieszkali w Pekinie.
  3. Eksterminacja Żydów był paranoiczna. Transporty do gazu szły do samego końca, choć Rzesza przegrywała wojnę i cholernie potrzebowała tych pociągów do celów militarnych.
  4. Eksterminacja Żydów była dowodem na ponadczasowość i ponadnarodowość zdziczenia. Tym razem zabójcami nie byli poganie, nie były dzikie prymitywy. Za morderstwo odpowiadał światły, wykształcony, kulturalny europejski naród, który wykorzystał do tego celu złożone planowanie i najnowszą technikę.

 • facio60

  Oceniono 20 razy 4

  Mam nadzieję, że Żydzi zachowają się godnie. Nie będą butni, nie narobią bałaganu i nie potraktują goszczących z buta. Już znudziło mi się wysłuchiwanie hotelarzy i obsługi o chlewie jaki część z tych gości zostawia po sobie. Są całkowicie bezkarni w tym co robią. A jak zwrócisz uwagę, toś antysemita.

 • onduma

  Oceniono 18 razy 4

  Wiedzialem, ze zbliza sie marsz bo w prasie izraelskiej pelno antypolskich atrykulow. szczegolnie o tym jak to Polacy straszliwie wzbogacili sie na mieniu zydowskim

 • iksis

  Oceniono 16 razy 4

  14 listopada 1939 r. biskup przemyski Franciszek Barda poinformował listownie papieża Piusa XII, że gmach kurii biskupiej w Przemyślu zabrano na mieszkania dla Żydów. Po okupacją sowiecką Żydzi odgrywali istotną rolę w walce z polskością, gdyż mieli bardzo duże wpływy w sowieckim aparacie terroru, duży udział w "zabójczych donosach" skierowanych przeciw Polakom, kontrolowali wielką część sądów, odgrywali istotną rolę w milicji, stanowili niemałą część sędziów śledczych oraz więziennych i obozowych katów. Przykładem tutaj może być Piotr Orlenko-Adler komisarz sowiecki , I sekretarz partii w Przemyślu - współodpowiedzialny za śmierć wielu Polaków. Warto jednak nadmienić, że jednocześnie również niektórzy Żydzi podlegali sowieckim represjom. W 1940 r. w Przemyślu, podobnie jak na całym obszarze wschodniej Polski okupowanej przez Armię Czerwoną , nastąpiły masowe deportacje ludności. W lutym, kwietniu i czerwcu z Przemyśla i pobliskich osad wywieziono na wschodnie i północne obszary ZSRR ponad 10 000 mężczyzn , kobiet i dzieci , w zdecydowanej większości Polaków. Ponad 130 osób z Przemyśla i okolic to ofiary zbrodni katyńskiej. Pod okupacją sowiecką straciła życie Felicjanka siostra Maria Mazur aresztowana przez NKWD 30 kwietnia 1940 r. za pomoc udzieloną przekraczającym granicę ochotnikom do Wojska Polskiego na Zachodzie. Po stronic sowieckiej miasta podjęto, niestety nieudaną, próbę odbicia przebywającego w niewoli, rannego gen. Władysława Andersa. Został on następnie wywieziony przez NKWD do więzienia „Łubianka" w Moskwie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX