2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co to za święto i dlaczego je obchodzimy?

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jakie znaczenie ma święto flagi i dlaczego wypada właśnie 2 maja?
Zobacz wideo

Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce - zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Dlaczego święto flagi obchodzimy właśnie 2 maja?

Dlaczego Dzień Flagi obchodzimy 2 maja?

Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. Co więcej, w czasach PRL 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja

Święto flagi. Co oznacza biel i czerwień na polskiej fladze?

Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Poza granicami Polski, oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent Andrzej Duda uczci Dzień Flagi i Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Z okazji Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Andrzej Duda weźmie udział w oficjalnych uroczystościach w Warszawie. O godzinie 11:15 prezydent przybędzie na uroczystości na placu Zamkowym. Weźmie udział w ceremonii poniesienia flagi narodowej na wieży Zamku Królewskiego, a następnie o 14:00 wręczy flagi państwowe zasłużonym działaczom polonijnym w Belwederze. Na dziedzińcu Belwederu odbędzie się także ceremonia wręczenia kilkudziesięciu odznaczeń państwowych dla przedstawicieli Polonii i osób działających w organizacjach, które zrzeszają Polaków mieszkających na całym świecie. 

* * *

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (28)
2 maja - Święto Flagi. Co to za święto i dlaczego je obchodzimy?
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 7 razy 5

  Biała część peleryny Jarosława symbolizuje jego dobro i czystość. Natomiast czerwony kolor jego dostojność i majestat. Orzeł na pelerynie ma dziób i koronę w kolorze złotym (żółtym) pod kolor resztek zębów Jarosława.

 • zaginiony_palik

  Oceniono 9 razy 5

  Proszę nie łączyć dzisiejszego święta z grupą szubrawców spod znaku PiS

 • vomitorium1

  Oceniono 7 razy 5

  czy swięto flagi
  jest też świętem
  patriotycznej peleryny (?)

 • cob22

  Oceniono 6 razy 4

  Nigdy nie obraze flagi alke to swieto jest kretynskie. Szkoda ze flaga nie moze sie bronic przed tym pustym pseudo patriotyzmem. Plytkie swieto dla plytkich Polakow, jeszcze szabelki i konie i bedzie swieto "Snow Imperialnych".

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 4 razy 4

  Już wam opowiadam, co oznaczają barwy biało-czerwone. Oznaczają one ni mniej, ni więcej, jak pochmurne niebo nad oceanem krwi.
  Porównajcie tę flagę z flagą jednego z naszych sąsiadów: błękitne niebo nad złotym polem pszenicy, czy tam rzepaku, hehe :)

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 10 razy 4

  Niestety flaga dzisiaj kojarzy się łysym mięśniakiem wykrzykujacym "jbać was krwy lewackie".

 • skromne-zero

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli to kolejne święto, to w takim razie Wesołych Świąt.
  To państwo więcej mi zabrało niż dało. Niech sobie świętuje same.
  Wesołych Świąt.

 • audisto

  Oceniono 3 razy 3

  Myślę, że zaszczyt zawieszenia flagi przypadnie bs. Głębokiej orędowniczce naszego godła. Chyba,że myśląc już o UE będzie teraz zawieszać tylko flagi unijne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX