Niedziele handlowe - maj 2019. Czy sklepy będą dziś czynne?

5 maja nie jest niedzielą handlową - tak wynika z ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, którą w styczniu 2010 roku podpisał Andrzej Duda. Kiedy wypadnie kolejna niedziela handlowa?
Zobacz wideo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami niedziele handlowe wypadają raz w miesiącu, w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Oznacza to, że najbliższa niedziela handlowa wypada 26 maja. Dzisiaj oraz w kolejne dwie niedziele zakupy będziemy mogli zrobić tylko w wybranych placówkach, np. na stacji benzynowej albo w sklepie, gdzie w niedziele klientów obsługuje jego właściciel.

Niedziele handlowe i niehandlowe. W jakich sklepach można kupować w każdą niedzielę?

Podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje wszystkich handlowców. W ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele znajduje się lista 32 typów sklepów, które mogą być otwarte bez względu na to, czy wypada niedziela handlowa, czy też nie. Są to m.in: apteki, piekarnie, cukiernie, restauracje, punkty pocztowe, sklepy z pamiątkami, a także sklepy na dworcach, sklepy hotelowe oraz instytucje kultury i przedsiębiorstwa związane z turystyką i rekreacją.

* * *

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o: