Komitet uzbierał 8 mln zł na wsparcie strajkujących nauczycieli. "Stajemy przed dwoma problemami"

Ponad 8 mln zł uzbierał Społeczny Komitet "Wspieram nauczycieli". Pieniądze mają trafić na konta strajkujących pedagogów. Problem w tym, że przy tej kwocie wsparcie w wysokości 500 zł trafi jedynie do 16 tys. osób spośród 600 tys. protestujących.
Zobacz wideo

Komitet "Wspieram nauczycieli" opublikował oświadczenie z bilansem zebranych kwot na Facebooku. Z wpisu dowiadujemy się, że na koncie funduszu pomocy dla strajkujących szkół trafiło na chwilę obecną 7 mln 853 zł. Razem ze zbiórkami na Facebooku kwota ta wynosi 8 mln zł. "Dziękujemy za ten odruch obywatelskiej solidarności. Potwierdziliśmy, że uważamy protest szkół nie tylko za uzasadnioną walkę o interesy pracownicze, ale także za akcję w obronie szkoły jako instytucji publicznej i sprzeciw wobec niesprawiedliwej polityce władz oraz deprecjonowaniu nauczycieli w licznych wypowiedziach publicznych" - czytamy na Facebooku. 

Komitet wsparcia nauczycieli: Pieniędzy wystarczy dla 16 tys. strajkujących

Komitet przypomina, że wsparcie dla jednej osoby wyniesie 500 zł. Po przeliczeniu wychodzi, że świadczenie może zostać wypłacone jedynie 16 tys. strajkujących. To niewiele, jak zwraca uwagę komitet, zważywszy na fakt, że w strajku mogło uczestniczyć nawet 600 tys. osób. 

W związku z tym ustalone zostały kryteria, na podstawie których przyznane zostanie wsparcie. "Zdecydowaliśmy, że pomoc obejmuje tylko te osoby, które: przystępując do strajku NIE należały do związków zawodowych (one zapowiadają własną pomoc), strajkowały minimum 9 dni (połowę czasu strajku), nie dostały wynagrodzenia za czas strajku, znalazły się w trudnej sytuacji materialnej" - czytamy na Facebooku komitetu. Komitet informuje, że do 10 maja opublikowany zostanie wzór wniosku o przyznanie wsparcia finansowego. Do tego czasu ma być już wiadomo, czy dany samorząd wypłacił wynagrodzenie za okres strajku.

Komitet prosi o dalsze wsparcie

Drugim problemem, który podnosi w oświadczeniu komitet dotyczy zwiększenia skali pomocy. "Apelujemy o dalsze wpłaty dla strajkujących. Pokażmy naszą solidarność i obywatelską odpowiedzialność za losy edukacji" - czytamy w oświadczeniu. I dalej: "Dostajemy sygnały, że w niektórych przypadkach utrata zarobków przekracza 1500 zł, co zwłaszcza dla samotnych mam - nauczycielek, a także strajkujących nauczycielskich małżeństw oznacza katastrofę domowego budżetu".

Komitet wsparcia nauczycieli zwraca się też do samorządów o "życzliwe spojrzenie na wypłaty wynagrodzeń za czas strajku".  "Prawo pracy to nie jest prawo karne, można zadbać o pracowniczki/pracowników, którzy walczą przecież o dobro publiczne, jakim jest edukacja. Jako gospodarze gminy czy powiatu sami wiecie państwo najlepiej, jakie byłyby koszty odejścia z zawodu rozczarowanych nauczycieli" - czytamy. Dalej organizacja apeluje, by samorządy nie wycofywały się ze zobowiązań o wypłacie nauczycielskich pensji. 

Komitet informuje także, że sami rodzice zaproponowali, by na koniec roku szkolnego zorganizować akcję #Zamiastkwiatka, która zakłada dodatkową zbiórkę pieniędzy.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (52)
Komitet uzbierał 8 mln zł na wsparcie strajkujących nauczycieli. "Stajemy przed dwoma problemami"
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 26 razy 12

  "Ponad 8 mln zł uzbierał Społeczny Komitet "Wspieram nauczycieli". Pieniądze mają trafić na konta strajkujących pedagogów. Problem w tym, że przy tej kwocie wsparcie w wysokości 500 zł trafi jedynie do 16 tys. osób spośród 600 tys. protestujących."

  ale w czym problem?
  wypłaćcie każdemu(j) sprawiedliwie po 13,33 PLN i bedzie git!

 • prawdawaszaboli

  Oceniono 11 razy 7

  Nnoo... lemingi : co tak słabo ?... Niecałe 8 baniek ?...

  Miłość leminga ulotna jest... :)

 • beton44

  Oceniono 13 razy 7

  Lemingi z czerskimi poglądami - coś żydzą :-)

 • kichchi

  Oceniono 13 razy 7

  czyli statystycznie rodzic wpłacił na ucznia niecałe 2zł dla swojego nauczyciela a ZNP wypłaci 110 zł za miesiąc strajku.broniarzyna mówił o nieprawdopodobnym porarciu społeczeństwa dla strajku

 • agap.e

  Oceniono 17 razy 7

  Na co idą składki nauczycieli?Co to za związek skoro przez tyle lat nie pomyślał o stworzeniu funduszu strajkowego?Najlepsze, że Broniarz dostanie całą wypłatę i bez problemów wygra wybory na kolejną kadencję.Żal.

 • 68jacekw

  Oceniono 27 razy 7

  Broniarz swoje 12 000 jak zawsze wziął.Ubił interes ze Schetyną,w następnych wyborach dostanie dobre miejsce do Europarlamentu.Taki bonusik za wierną służbę.No ale to nie był protest polityczny.

 • Jacek Dąb

  Oceniono 18 razy 6

  Nie pracowali nie ma wypłaty,za nic jest nic.Nievskładajcie się ludzie na nierobów!

 • qznia

  Oceniono 18 razy 6

  Jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeest!
  Wreszcie 500+ dla fajnych, otwartych wesołych nauczycieli
  a nie dla tych dzieciorobów.
  Co prawda tylko dla 16.000 z 500.000, ale kto mówił że będzie łatwo.
  We wrześniu nauczyciele się zastanowią czy strajkować:))))))))))))))))

 • kasiapanowie

  Oceniono 11 razy 5

  UB,watele oddadzą resztę Emerytury oraz Wyborcza dopłaci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX