Członkowie Trybunału Stanu domagają się potępienia premiera. Chodzi o słowa o sędziach

Trzech sędziów Trybunału Stanu zaapelowało do pełnego składu trybunału o zajęcie stanowiska potępiającego słowa premiera Mateusza Morawieckiego. Według nich, szef rządu "porównał polskich sędziów do kolaborantów III Rzeszy". Wcześniej premier takim zarzutom zaprzeczał.
Zobacz wideo

Podczas kwietniowej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych, szef rządu gościł m.in. na Uniwersytecie Nowojorskim, gdzie wziął udział w debacie. Szef rządu mówiąc o reformie sądownictwa w Polsce nawiązał do rozliczenia kolaborantów we Francji po II wojnie światowej. 

 - Dla mnie to jest sytuacja, którą możemy porównać z Francją, z okresem post-Vichy, kiedy Michel Debré w 1958 roku i Charles de Gaulle kompletnie przebudowali system - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wypowiedź Mateusza Morawieckiego wywołała falę krytyki. "Porównanie działań rządu wobec sądownictwa do reformy, jaką przeprowadził Charles de Gaulle wobec kolaborujących z nazistami urzędników Francji Vichy uderza w dobre imię polskich sędziów i wizerunek polskiego wymiaru sprawiedliwości w demokratycznej Europie i na świecie" - skomentowała w oświadczeniu I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

Sam szef rządu twierdzi, że został źle zrozumiany. - Ani razu, ani przez moment nie porównałem dzisiejszych sędziów do sędziów z czasów Vichy. Porównywałem konieczność przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce do sytuacji w NRD w 1990 r. i do Francji, na początku lat 60. - tłumaczył w wywiadzie dla "Polski The Times"

Sędziowie Trybunału Stanu zabierają głos

Oświadczenie dotyczące słów Mateusza Morawieckiego wydało we wtorek trzech członków Trybunału Stanu - Jerzy Kozdroń, Witold Pahl i Jerzy Wierchowicz.

My, Członkowie Trybunału Stanu, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec słów Premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego szkalujących dobre imię polskiego wymiaru sprawiedliwości poprzez porównanie polskich sędziów do kolaborantów III Rzeszy. Taka wypowiedź jest sprzeczna z racją stanu naszego państwa 

- napisali sędziowie.

Zaapelowali jednocześnie do pełnego składu TS o "zajęcie stanowiska potępiającego takie postępowanie Premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej".

Apel sędziów nie oznacza, że domagają się oni postawienia Mateusza Morawieckiego przed Trybunałem Stanu. Zgodnie z prawem, premier może zostać postawiony przed TS jedynie za naruszenie przepisów zapisanych w Konstytucji i ustawach, a także za przestępstwa, które popełniłby w związku z pełnioną przez siebie funkcją. O postawieniu szefa rządu przed trybunałem decydują posłowie. 

W ramach tegorocznego, 16., Millenium Docs Against Gravity będzie można obejrzeć dokument "1989", idealnie wpasowujący się w 30. rocznicę obrad Okrągłego Stołu. Jak ludzie "Solidarności" wypracowywali porozumienie z komunistami i jak przekładało się to na codzienne życie Polaków? Więcej w filmie Michała Bielawskiego.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (56)
Członkowie Trybunału Stanu domagają się potępienia premiera. Chodzi o słowa o sędziach
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 22 razy 22

  To nie premier to WIECOWY wieśniak - przecież on wcale tego nie powiedział co powiedział .
  Zostało mu jeszcze 6 miesięcy i jego ferajnie też .

 • krynolinka

  Oceniono 25 razy 21

  Morawiecki coraz bardziej przesuwa granice. Poręcz coraz bardziej chybotliwa i zjedzie na pysk z dużej wysokości. Czołem panie premierze!!

 • obeznany

  Oceniono 20 razy 18

  W Vichy władzę sprawowali kolaboranci Hitlera.
  Dlatego rząd Francji po wojnie "przebudował ten system" KOLABORANTÓW HITLERA.

  Skoro Matołusz porównuje przebudowę polskiego systemu explicit z przebudową systemu we Francji po okresie Vichy to porównuje właśnie do przebudowy systemu KOLABORANTÓW HITLERA.

  Ludzie naprawdę nie są tacy głupi, żeby to działało, ty zakłamana MENDO MORAWIECKI!

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 20 razy 16

  Szmateusz Moradziecki ...
  czy jeszcze coś trzeba tłumaczyć?

 • maciek76

  Oceniono 18 razy 14

  Zdrajca stanu, faszysta i notoryczny kłamca!

 • tenare

  Oceniono 19 razy 13

  W nocy PIS-bolszewia uchwali ustawę o nowym Trybunale Stanu.

 • sunzi15

  Oceniono 17 razy 11

  Zdziwi sie, jak Hermann Goering,
  gdy zostal skazany na kare smierci przez powieszenie.

 • lisamonika

  Oceniono 12 razy 8

  Mina szubrawca mowi o wlascicielu podlym.

 • lisamonika

  Oceniono 13 razy 7

  Morawiecki juz dawno zasluzyl na potepienie i nie tylko. Wyrzucenie z kancelarii w najlepszym razie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX