"Chryja przed Radiem Maryja". Sąd Okręgowy w Toruniu uchylił decyzję wojewody

Członkowie Toruńskiego Strajku Kobiet wygrali spór o "Chryję przed Radiem Maryja". Sąd Okręgowy w Toruniu uchylił decyzję wojewody kujawsko-pomorskiego, który zakazał organizacji tej demonstracji.
Zobacz wideo

"Chryja przed Radiem Maryja" to wydarzenie organizowane przez Toruński Strajk Kobiet. 3 maja, czyli w dniu urodzin Tadeusza Rydzyka, członkowie tej organizacji chcą zorganizować happening pod siedzibą rozgłośni redemptorysty. Początkowo wszystko szło po ich myśli - zarejestrowali zgromadzenie, na które zgodę wyraził prezydent Torunia i przystąpili do organizacji wydarzenia. Na drodze do "Chryi" stanął jednak wojewoda.

"Chryja przed Radiem Maryja" jednak się odbędzie? Przychylna decyzja sądu

O zablokowanie "Chryi przed Radiem Maryja" zabiegała posłanka PiS z Torunia Anna Sobecka, która była wcześniej spikerką Radia Maryja. Aby uniemożliwić organizację happeningu, pisała zarówno do prezydenta Torunia, jak i do wojewody kujawsko-pomorskiego. Ten drugi wydał studentom uczelni założonej przez o. Rydzyka zgodę na przeprowadzenie w tym samym miejscu i czasie zgromadzenia, podczas którego mieli celebrować rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wydarzenie to miało być cykliczne, a według prawa takie zgromadzenia mają pierwszeństwo przed innymi, przez co organizacja "Chryi przed Radiem Maryja" została zablokowana.

Organizatorzy nieoficjalnych urodzin o. Tadeusza Rydzyka postanowili odwołać się od decyzji wojewody. Dziś Sąd Okręgowy w Toruniu rozpatrzył sprawę i zgodził się z członkami Toruńskiego Strajku Kobiet, uznając, że zakaz organizacji "Chryi" był ograniczeniem swobód obywatelskich. Jak informuje onet.pl, na rozprawie pojawili się przedstawiciele toruńskiego ratusza i urzędu wojewódzkiego, ale nie było na niej studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, którzy mieli organizować trzeciomajowe obchody. Tym samym nie udowodniono, że organizowali w ubiegłych latach cykliczne wydarzenie przed Radiem Maryja, co byłoby podstawą do nadania im prawa do organizacji zgromadzenia cyklicznego.

Decyzję Sądu Okręgowego w Toruniu może jeszcze podważyć Sąd Apelacyjny w Gdańsku, jednak ze względu na brak dowodów na organizację corocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przez studentów WSKiM w Toruniu, jest to mało prawdopodobne.

* * *

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o: