"Chryja przed Radiem Maryja". Sąd Okręgowy w Toruniu uchylił decyzję wojewody

Członkowie Toruńskiego Strajku Kobiet wygrali spór o "Chryję przed Radiem Maryja". Sąd Okręgowy w Toruniu uchylił decyzję wojewody kujawsko-pomorskiego, który zakazał organizacji tej demonstracji.
Zobacz wideo

"Chryja przed Radiem Maryja" to wydarzenie organizowane przez Toruński Strajk Kobiet. 3 maja, czyli w dniu urodzin Tadeusza Rydzyka, członkowie tej organizacji chcą zorganizować happening pod siedzibą rozgłośni redemptorysty. Początkowo wszystko szło po ich myśli - zarejestrowali zgromadzenie, na które zgodę wyraził prezydent Torunia i przystąpili do organizacji wydarzenia. Na drodze do "Chryi" stanął jednak wojewoda.

"Chryja przed Radiem Maryja" jednak się odbędzie? Przychylna decyzja sądu

O zablokowanie "Chryi przed Radiem Maryja" zabiegała posłanka PiS z Torunia Anna Sobecka, która była wcześniej spikerką Radia Maryja. Aby uniemożliwić organizację happeningu, pisała zarówno do prezydenta Torunia, jak i do wojewody kujawsko-pomorskiego. Ten drugi wydał studentom uczelni założonej przez o. Rydzyka zgodę na przeprowadzenie w tym samym miejscu i czasie zgromadzenia, podczas którego mieli celebrować rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wydarzenie to miało być cykliczne, a według prawa takie zgromadzenia mają pierwszeństwo przed innymi, przez co organizacja "Chryi przed Radiem Maryja" została zablokowana.

Organizatorzy nieoficjalnych urodzin o. Tadeusza Rydzyka postanowili odwołać się od decyzji wojewody. Dziś Sąd Okręgowy w Toruniu rozpatrzył sprawę i zgodził się z członkami Toruńskiego Strajku Kobiet, uznając, że zakaz organizacji "Chryi" był ograniczeniem swobód obywatelskich. Jak informuje onet.pl, na rozprawie pojawili się przedstawiciele toruńskiego ratusza i urzędu wojewódzkiego, ale nie było na niej studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, którzy mieli organizować trzeciomajowe obchody. Tym samym nie udowodniono, że organizowali w ubiegłych latach cykliczne wydarzenie przed Radiem Maryja, co byłoby podstawą do nadania im prawa do organizacji zgromadzenia cyklicznego.

Decyzję Sądu Okręgowego w Toruniu może jeszcze podważyć Sąd Apelacyjny w Gdańsku, jednak ze względu na brak dowodów na organizację corocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przez studentów WSKiM w Toruniu, jest to mało prawdopodobne.

* * *

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (203)
"Chryja przed Radiem Maryja". Sąd Okręgowy w Toruniu uchylił decyzję wojewody
Zaloguj się
 • didja

  Oceniono 103 razy 89

  A co Wyście, pisiory, myśleli, że macie monopol na manifestacje i decyzje sądów?

 • krynolinka

  Oceniono 88 razy 74

  Jak miło. Cykliczność wyssana sobotnim wieczorem z butelki..przez wojewodę, została wysłana na odwyk..

 • zgryzliwyzenek

  Oceniono 83 razy 73

  Teraz "Chryja przed Radiem Maryja" będzie mogła się zarejestrować jako wydarzenie cykliczne. Niszczyć Pis-dzielców ich własną bronią, a potem osądzić według ich zasad!
  A za najdroższe (4) śmigłowce świata ktoś powinien odpowiedzieć!

 • takaprawda2015

  Oceniono 74 razy 68

  Czekamy na wypowiedź byleJAKIEGO który stwierdził wczoraj że zakazywanie zgromadzeń to łamanie konstytucji.

 • olal.bana.gw

  Oceniono 60 razy 50

  No i dr.T.Rydzyk utopiony we wlasnym goownie. A to sie matka krulof zmartwila. A to dopiero pierwszy krok ojcze nasz, pierwszy krok. Amen.

 • polakadam

  Oceniono 48 razy 42

  Gdzieś się pochowali ci rydzykowi studenci. Nie było ani jednego żeby zaświadczyć że cyklicznie od lat obchodzili świeto 3go maja? Nawet urodzin rydzyka tego dnia nie obchodzili?
  Oni już chyba ojca dyra nie kochają, bezbożnicy. A może go po prostu olewają mimo że u niego studiują? Rydzyk winien był zorganizować jakąś cykliczną imprezę z rozmodlonymi starymi babami. Te by go nie olały.

 • numer7my

  Oceniono 44 razy 34

  Panie ze strajku kobiet powinny na urodziny wręczyć łojcu portret mentora i człowieka dla którego od lat pracuje rozpieprzając tkankę społeczną w kraju i całe rodziny , portret władimira władimirowicza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX