Pogoda w górach. Tatry: trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Niebezpiecznie także w Pieninach i Beskidach

Pogoda w górach. IMGW, TOPR i GOPR nie mają dobrych wiadomości dla osób, które w majówkę chcą się wybrać w góry. Ze względu na intensywne opady deszczu na południu Polski stabilności pokrywy śnieżnej znacznie się zmniejszyła. Ogłoszono, że w Tatrach powyżej 1700 m n.p.m. obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego
Zobacz wideo

Na południu Polski ciągle pada. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, intensywne opady deszczu obserwujemy dziś w województwach śląskim, małopolskim oraz podkarpackim. Synoptycy prognozują, że deszczowa pogoda utrzyma się w tej części kraju aż do końca tygodnia. To zła wiadomość dla miłośników górskich wycieczek, którzy na majówkę planowali wyjazd w Tatry.

Uwaga na lawiny w Tatrach! TOPR wydał ostrzeżenie o zagrożeniu trzeciego stopnia

Nieustający deszcz ma wpływ na stabilność pokrywy śnieżnej, która wciąż zalega w górach. Z tego powodu Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydało ostrzeżenie o trzecim stopniu zagrożenia lawinowego powyżej 1700 m n.p.m. "Kluczowy problem lawinowy wynika z osłabienia się stabilności pokrywy śnieżnej związanego z działaniem wody przenikającej do warstw śniegu na skutek odwilży lub opadów deszczu" - czytamy w komunikacie TOPR-u.

Ratownicy ostrzegają, że w Tatrach panują niekorzystne warunki do wędrówek. Osoby, które jednak zdecydują się na wyprawę w góry, powinny pamiętać, że przy takich warunkach pogodowych konieczne jest duże doświadczenie oraz posiadanie zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji w górach. Jak informuje TOPR, wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.

Warunki pogodowe w górach. Niebezpiecznie na Babiej Górze

Informacje o zagrożeniu lawinowym wydał także GOPR. Oprócz Tatr, niebezpiecznie jest także w Beskidach, w tym na Babiej Górze. Na najwyższym szczycie Beskidów Zachodnich obowiązuje pierwszy, czyli najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Zejścia zsuwów i małych lawin możliwe są także w Pieninach, na Pilsku i w rejonie Śnieżnika Kłodzkiego.

* * *

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: