Jedzenie bananów przed Muzeum Narodowym. "Za wolną sztukę, za edukację seksualną bez pruderii"

Setki osób uczestniczyły w wieczornym happeningu "Jedzenie Bananów przed Muzeum Narodowym". Wydarzenie zorganizowane przez działaczki feministyczne było manifestacją w obronie wolności sztuki w związku z wcześniejszym usunięciem z muzeum instalacji polskich artystek.
Zobacz wideo

Stołeczna "Gazeta Wyborcza" napisała w sobotę, że z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie zniknęły dwie instalacje wideo autorstwa Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Jak mówił "GW" nowy dyrektor MNW, prof. Jerzy Miziołek, była to reakcja muzeum na głosy odwiedzających, bo niektóre prace miały "rozpraszać młodzież".

Chodzi tu o dzieła Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome" z 2005 r. (kobieta tresuje aktorów w maskach Nietzsche oraz Rilkego) i Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" z lat 70. (przedstawia kobietę jedzącą banana). Usunięcie instalacji spotkało się ze sporą falą krytyki, a użytkownicy mediów społecznościowych w ramach protestu publikowali w sieci swoje zdjęcia pokazujące jedzenie bananów.

Ostatecznie dyrektor Muzeum Narodowego poinformował w poniedziałek, że prace Natalii LL i Katarzyny Kozyry zostaną przywrócone "do czasu rozpoczęcia prac rearanżacyjnych". W praktyce oznacza to, że będzie je można oglądać tylko przez tydzień - 6 maja rozpocznie się zmiana ekspozycji, a docelowo cała wystawa Galerii Sztuki XX i XXI Wieku zostanie zastąpiona przez ekspozycję o nazwie "Pokaz malarstwa XX wieku". Jerzy Miziołek przekonywał, że wcześniejsza decyzja o usunięciu prac nie była poleceniem Ministerstwa Kultury, a jego autonomiczną decyzją. 

"Jedzenie Bananów przed Muzeum Narodowym"

W związku sytuacją działaczki związane ze środowiskiem feministycznym - m.in. historyczka i teoretyczka teatru Joanna Krakowska, doktorantka w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej UW Magdalena Staroszczyk, aktorka Joanna Drozda i reżyserka Magdalena Mosiewicz - zorganizowały w poniedziałek wieczorem happening "Jedzenie Bananów przed Muzeum Narodowym".

"Świętujemy zwycięstwo i celebrujemy artystki! Protestujemy przeciw cenzurze i domagamy się należytego miejsca dla kobiet w galerii Muzeum Narodowego!" - pisały organizatorki w opisie wydarzenia na Facebooku. 

W trakcie wydarzenia jedzono kęsy "za wolną sztukę", "za edukację seksualną bez pruderii", "za wszystkie artystki, które próbuje się cenzurować", "za wolny wybór" i "za to, by Muzeum Narodowe nie stało się bastionem narodowców". 

Głos w trakcie manifestacji zabrał też przedstawiciel rady pracowników Muzeum Narodowego. - Chciałbym podziękować za waszą obecność, troskę o wolność sztuki, o autonomię instytucji kultury, o godność naszego zawodu. Bardzo was prosimy o solidarność z nami, przeżywamy trudne chwile od dłuższego czasu, bardzo potrzebujemy solidarności społecznej - powiedział mężczyzna. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (275)
Jedzenie bananów przed Muzeum Narodowym. "Za wolną sztukę, za edukację seksualną bez pruderii"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 55 razy 21

  Pis to kompletne wsioki, obciach i discopolo... Udowadniają to na każdym kroku, w biznesie, polityce zagranicznej w kontaktach z UE...
  Nie ma większego bata na nabzdyczonego chama jak ironia i poczucie humoru :-)

 • goldberg

  Oceniono 35 razy 19

  Edukacja sexualna bez pruderii odbywa się na plebaniach i w podkarpackich burdelach, ewentualnie w bankowych gabinetach ( za pieniądze podatnika) Tak nam dopomóż suwerenie.

 • ar.co

  Oceniono 44 razy 18

  No i wystarczyło postraszyć pisowskich misiołków bananem, żeby misiołki biegiem przywrócili usuniętą ekspozycję. I co, misiołki, łyso wam? I cnotę straciliście, i rubelka nie zarobiliście.
  A na durniów i tak wyszliście.

 • darjen77

  Oceniono 29 razy 17

  Pisowskich i kościelnych onieśmiela banan, ale łażenie po burdelach za nieletnimi to już nie.

 • darjen77

  Oceniono 32 razy 16

  Śmiać się z buraków. Po komunie nadchodzi złota era kabaretów i kawałów o PiS

 • szabepio

  Oceniono 24 razy 12

  A jak księża katoliccy gwalcą polskie dzieci to pissyny nie dopisały ich do publicznej listy krajowej pedofilów. Ludzie pis za wladzę poświęca nasze dzieci. Za poparcie koscioła zrobi wszystko. To i każde inne kure****wo.

 • farsizm

  Oceniono 21 razy 11

  Precz z bananofobami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX