Lublin. Policjanci weszli do kościoła w czapkach. Ksiądz napisał skargę do komendy wojewódzkiej

Ksiądz z Lublina był świadkiem tego, jak dwóch policjantów wchodzi do kościoła w czapkach. Jest oburzony i napisał do komendy wojewódzkiej skargę. Dodaje, że nawet za okupacji niemieckiej widział niemieckich policjantów zdejmujących hełmy po przekroczeniu progu świątyni.
Zobacz wideo

Ksiądz Zygmunt Zieliński, emerytowany profesor i wykładowca KUL skierował do Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie skargę. Zdaniem duchownego, dwaj policjanci z Lublina nie potrafili się zachować w kościele

"Policjanci w czapach w kościele" - skarży się ksiądz z Lublina

Ksiądz Zieliński relacjonuje, iż na początku kwietnia widział, jak dwóch funkcjonariuszy policji wchodzi do kościoła oo. Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Duchownego oburza fakt, że mężczyźni nie zdjęli czapek po przekroczeniu progu świątyni, a później się po niej jeszcze w nich przechadzali. Dodaje, że takie zachowanie jest niedopuszczalne, bo zdjęcie czapki nakazuje "kultura osobista i tradycja kraju, w którym się żyje". Zaznacza, że każda świątynia ma swoje zasady - do synagogi nie wchodzi się bez nakrycia głowy, a do meczetu - w butach. Aby podkreślić powagę sytuacji, przypomina anegdoty z dawnych lat - z czasów II wojny światowej i PRL-u. 

Przypomniałem sobie, że w czasie okupacji zobaczyłem niemieckiego policjanta (Schupo - Schutzpolizei, policja prewencyjna - red.), który wchodząc do kościoła nie tylko zdjął hełm policyjny, ale nawet się przeżegnał. Podobno, jak mi mówiono, nawet niektórzy gestapowcy nie wchodzili do kościoła z czapką na głowie. Milicjanci w mojej rodzinnej parafii badający ślady włamania do kościoła wszyscy byli bez nakrycia głowy

- pisze ksiądz w skardze, którą cytuje Onet.pl

Na skargę księdza zareagowała KWP w Lublinie. Rzecznika komendy mówi w rozmowie z portalem, że policjantom zwrócono uwagę, aby takie sytuacje się nie powtarzały. - Przypomniano [także] zasady wynikające z ceremoniału policyjnego, czyli kiedy i w jaki miejscach możemy chodzić w czapce - dodaje nadkom. Renata Laszczka-Rusek.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

GreenpeaceGreenpeace Gazeta.pl

Więcej o: