ZNP zachęca nauczycieli do strajku włoskiego. Co to oznacza dla uczniów?

Nauczyciele zawiesili strajk, ale nie protest. Związek Nauczycielstwa Polskiego zarekomendował nauczycielom, aby od 29 kwietnia prowadzili protest włoski. Co to oznacza dla uczniów?
Zobacz wideo

"Rekomendujemy włoski protest: pracujemy tylko tyle, ile zobowiązują nas do tego przepisy prawa oświatowego i tylko w oparciu o to, co znajduje się w miejscu naszej pracy i co zapewnia nam pracodawca.
Zawieszamy strajk, ale nie protest! Trwa spór zbiorowy!" - czytamy w mediach społecznościowych ZNP

ZNP rekomenduje nauczycielom protest włoski. Co to takiego? 

Czym jest strajk włoski? To forma strajku aktywnego, która polega na wykonywaniu obowiązków zawodowych w skrajnie drobiazgowy sposób, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie miejsca pracy, w tym wypadku szkoły. Taka forma strajku wykorzystywana jest m.in. przez te grupy zawodowe, które pozbawione są prawa do strajku, czyli np. przez służby mundurowe. Od czasów wygranej Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku strajk włoski prowadzili m.in. policjanci i celnicy, którzy prowadzili na granicach wyjątkowo szczegółowe kontrole pojazdów, powodując tym tworzenie się wielokilometrowych kolejek.

Protest włoski nauczycieli. Jakie zmiany w szkołach to oznacza?

Jak będzie wyglądał włoski protest w wydaniu nauczycieli i co to oznacza dla uczniów? Jeżeli nauczyciele posłuchają rekomendacji ZNP i wprowadzą elementu strajku włoskiego do swojej pracy, odwołane zostaną wszystkie dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, które nauczyciele prowadzą poza pensum. Nauczyciele mogą także zawiesić konsultacje i zrezygnować z wyjazdów na wycieczki czy wyjść do kina. Mogą także nie przygotowywać dodatkowych materiałów, takich jak prezentacje czy dodatkowe ćwiczenia. Jeżeli nauczyciele rozpoczną włoski protest, będą korzystać tylko z tych materiałów, które zapewni im szkoła, w jakiej pracują.

Strajk nauczycieli zawieszony. Nauczyciele odejdą od tablic we wrześniu?

Przypomnijmy, że strajk nauczycieli trwał od 8 kwietnia do 26 kwietnia, po czym został zawieszony. Dziś nauczyciele wrócili do pracy. Zawieszenie strajku nie oznacza jednak jego końca. ZNP zapowiada jednak, że od września powrócą do akcji strajkowej, a dziś sugeruje nauczycielom wykonywanie w pracy niezbędnego minimum.

- Sugerujemy nauczycielom, abyśmy naprawdę pracowali w granicach swojego pensum. Abyśmy także uzmysłowili tym osobom, które czasami ironicznie odnosiły się do naszego czasu pracy, że bez dodatkowych czynności i poświęcenia, praca w tej szkole wyglądałby zupełnie inaczej - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz.

Dziś drugi etap obrad "okrągłego stołu". ZNP i FZZ nie weźmie w nich udziału

Związek Nauczycielstwa Polskiego, podobnie jak Forum Związków Zawodowych, zrezygnował z udziału w tzw. "okrągłym stole" edukacyjnym, który powstał z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwsze spotkanie obradujących miało miejsce 26 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dziś ma się odbyć kolejna narada. O godzinie 11:00 w stołecznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej debatujący rozpoczną pracę w podstolikach. Obrady dotyczyć będą pięciu tematów: "Nauczyciel w systemie edukacji", "Jakość edukacji", "Nowoczesna szkoła", "Uczeń w systemie edukacji" i "Rodzic w systemie edukacji".

* * * 

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (513)
ZNP zachęca nauczycieli do strajku włoskiego. Co to oznacza dla uczniów?
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 49 razy 35

  No i jeszcze - żadnego "poprawiania średniej", zwłaszcza dla setek kuzynek trolli z KC PiS, którzy rozdzielali szaty nad ich losem na setkach fejkowych kont. Na stopień trzeba pracować cały rok, a nie ostatnie dwa tygodnie przed wystawieniem ocen. Kuzynka trolla nie będzie miała "świadectwa z czerwonym paskiem"? Ojej, jak mi przykro. Ale ja właśnie skończyłam/em obowiązkowe godziny w szkole, nic nie mogę pomóc.

 • magnetoplumbit

  Oceniono 38 razy 28

  Tak sie wlasnie dzieje. Skoro wszyscy uwazaja ze nauczyciele dostaja godziwa pensje za 18h w tygodniu to wlasnie tyle beda pracowac. Absolutnie minimum jakie wynika przepisow.

 • student_zebrak

  Oceniono 28 razy 20

  Langsam, langsam, aber sicher.
  Bardzo dobra metoda. I dokumentowac wszystkie niedociagniecia dyrekcji, kuratorium, ministerstwa.

 • zbych1rych

  Oceniono 30 razy 20

  Brawo Panie Przewodniczący Braniarzu. Pokazac tym pisowskim komunistom, ze wszystko to co powiedzieli na temat Nauczycieli jest zwykłym klamstwem wymyslonym przez ta obstrzynogę łysego "bielana", ktory swym klamstwem, pychą i buta zrównal sie z kulpyta "gebelsem". To zly człowiek do szpiku kości, klamca, prostak, moralnie zepsuty . trafnie powiedziano o nim, że to parszywy, zapluty karzeł reakcji podobnej z klamstwa do NSDAP

 • profvladek

  Oceniono 19 razy 19

  "Nauczyciel w systemie edukacji" nauczyciel bezradny, pozbawiony jakiegokolwiek nadzoru i wsparcia metodycznego, w większości przypadków nie potrafiący uczyć ponieważ nigdy nie przeszedł odpowiednich szkoleń, bazujący na tym w jaki sposób był uczony w przeszłości
  ż
  , "Jakość edukacji", ograniczona do skrótowo przedstawionej wiedzy w podręcznikach
  a
  "Nowoczesna szkoła", komputery z system Windows XP - jeśli w ogóle są dostępne, częsty brak internetu, podręczniki papierowe w których nie można pisać, zakazane telefony komórkowe - bo tak łatwiej i prościej, na ścianach wciąż kineskopowe telewizory z odtwarzaczami wideo kaset
  r
  "Uczeń w systemie edukacji" pozostawiony sobie samemu, bez podstawowych umiejętności uczenia się, mający problemy z koncentracją, dysgrafik lub dyslektyk zmuszany do robienia notatek w zeszycie i uczący się od sprawdzianu do sprawdzianu
  t
  i "Rodzic w systemie edukacji" dla którego szkoła to najlepsza opiekunka do dziecka, wymagający - to nauczyciel ma stanąć na głowie aby latorośl cokolwiek umiała.
  PO PROSTU FARSA AKCEPTOWANA PRZEZ WIĘKSZOŚĆ KRÓTKOWZROCZNEGO SPOŁECZEŃSTWA SPROWADZAJĄCA NAUCZYCIELI DO NAJNIŻSZEGO SZCZEBLA PRACOWNIKA WYSZYDZANYCH SIECI SUPERMARKETÓW

 • pan.szklanka

  Oceniono 26 razy 16

  Proponuję działania bardziej długofalowe. W ramach lekcji nauczanie prawdy o Kościele.
  Na biologii o tym jak Kościół hamował postęp medycyny, na geografii jak spalił na stosie Giordano Bruno, na historii można poruszyć temat obozu koncentracyjnego Jesenovac prowadzonego podczas II wojny przez Franciszkanów. Na chemii o datowaniu radiowęglowym i oszustwie przemysłu relikwii. Tematów nie zabraknie. To zabobon jest powodem nędznej sytuacji nauczycieli.
  Na języku polskim można dzieciakom wytłumaczyć, że negatywnie kojarząca się z powodu propagandy Kościoła "wiedźma" pochodzi od WIEDZY.

 • jonaszewski

  Oceniono 21 razy 13

  Wszyscy stwierdzili, że nauczycielom jest za dobrze i mają tylko 18 godzin pracy, bez żadnych obowiązków. Nagle larum, kiedy naprawdę chcą pracować tylko 18 godzin i nie robić nic ponad to, co jest ich obowiązkiem.

 • jtby

  Oceniono 10 razy 10

  Ten strajk włoski, to mi się bardziej podoba. Miałem mieszane uczucia, że z powodu strajku ucierpi przyszłość dzieci i młodzieży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX