ZNP zachęca nauczycieli do strajku włoskiego. Co to oznacza dla uczniów?

Nauczyciele zawiesili strajk, ale nie protest. Związek Nauczycielstwa Polskiego zarekomendował nauczycielom, aby od 29 kwietnia prowadzili protest włoski. Co to oznacza dla uczniów?
Zobacz wideo

"Rekomendujemy włoski protest: pracujemy tylko tyle, ile zobowiązują nas do tego przepisy prawa oświatowego i tylko w oparciu o to, co znajduje się w miejscu naszej pracy i co zapewnia nam pracodawca.
Zawieszamy strajk, ale nie protest! Trwa spór zbiorowy!" - czytamy w mediach społecznościowych ZNP

ZNP rekomenduje nauczycielom protest włoski. Co to takiego? 

Czym jest strajk włoski? To forma strajku aktywnego, która polega na wykonywaniu obowiązków zawodowych w skrajnie drobiazgowy sposób, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie miejsca pracy, w tym wypadku szkoły. Taka forma strajku wykorzystywana jest m.in. przez te grupy zawodowe, które pozbawione są prawa do strajku, czyli np. przez służby mundurowe. Od czasów wygranej Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku strajk włoski prowadzili m.in. policjanci i celnicy, którzy prowadzili na granicach wyjątkowo szczegółowe kontrole pojazdów, powodując tym tworzenie się wielokilometrowych kolejek.

Protest włoski nauczycieli. Jakie zmiany w szkołach to oznacza?

Jak będzie wyglądał włoski protest w wydaniu nauczycieli i co to oznacza dla uczniów? Jeżeli nauczyciele posłuchają rekomendacji ZNP i wprowadzą elementu strajku włoskiego do swojej pracy, odwołane zostaną wszystkie dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, które nauczyciele prowadzą poza pensum. Nauczyciele mogą także zawiesić konsultacje i zrezygnować z wyjazdów na wycieczki czy wyjść do kina. Mogą także nie przygotowywać dodatkowych materiałów, takich jak prezentacje czy dodatkowe ćwiczenia. Jeżeli nauczyciele rozpoczną włoski protest, będą korzystać tylko z tych materiałów, które zapewni im szkoła, w jakiej pracują.

Strajk nauczycieli zawieszony. Nauczyciele odejdą od tablic we wrześniu?

Przypomnijmy, że strajk nauczycieli trwał od 8 kwietnia do 26 kwietnia, po czym został zawieszony. Dziś nauczyciele wrócili do pracy. Zawieszenie strajku nie oznacza jednak jego końca. ZNP zapowiada jednak, że od września powrócą do akcji strajkowej, a dziś sugeruje nauczycielom wykonywanie w pracy niezbędnego minimum.

- Sugerujemy nauczycielom, abyśmy naprawdę pracowali w granicach swojego pensum. Abyśmy także uzmysłowili tym osobom, które czasami ironicznie odnosiły się do naszego czasu pracy, że bez dodatkowych czynności i poświęcenia, praca w tej szkole wyglądałby zupełnie inaczej - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz.

Dziś drugi etap obrad "okrągłego stołu". ZNP i FZZ nie weźmie w nich udziału

Związek Nauczycielstwa Polskiego, podobnie jak Forum Związków Zawodowych, zrezygnował z udziału w tzw. "okrągłym stole" edukacyjnym, który powstał z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwsze spotkanie obradujących miało miejsce 26 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dziś ma się odbyć kolejna narada. O godzinie 11:00 w stołecznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej debatujący rozpoczną pracę w podstolikach. Obrady dotyczyć będą pięciu tematów: "Nauczyciel w systemie edukacji", "Jakość edukacji", "Nowoczesna szkoła", "Uczeń w systemie edukacji" i "Rodzic w systemie edukacji".

* * * 

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: