Wciąż nie wiadomo, co zrobić w sprawie pensji nauczycieli, którzy brali udział w strajku. Ze strony rządowej padają zdecydowane deklaracje, jak ta minister Beaty Kempy dla RMF FM, że nauczyciele nie mogą otrzymać żadnych rekompensat za czas protestu.
Cała ta narracja jest oparta na art. 23 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który głosi:
W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.
Samorządy w wielu miejscach w Polsce natomiast już wskazywały, że "obejdą" przepisy, poprzez np. nagrody lub dodatki do nauczycielskiej pensji. Jednak nie jest to też do końca zgodne z literą prawa - problemem byłoby uzasadnienie, za co nauczyciele mieliby je dostać, skoro w danym okresie nie pracowali.
W rozmowie z Gazeta.pl adw. dr Artur Rycak, partner zarządzający w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR wskazuje jednak, że obecnie funkcjonujące przepisy nie muszą być w żaden sposób obchodzone, by nauczyciele dostali wynagrodzenie za czas kwietniowego strajku.
Jest taka możliwość, przyjmowana też w orzecznictwie Sądu Najwyższego, że można w trakcie sporu lub podczas jego zakończenia podpisać porozumienie zbiorowe, w którym ureguluje się prawa i obowiązki pracowników korzystniej, aniżeli wynika to z przepisów kodeksu pracy lub innych ustaw, np. ustawy o rozwiązywaniu sporów zborowych, w świetle której pracownikom nie należy się wynagrodzenie za czas strajku. Takie porozumienia mogą być różnorakiej treści i mogą zawierać zobowiązanie, że pracownikom zapewni się wynagrodzenie lub rekompensatę za czas strajku
- mówi dr Rycak. Dodaje przy tym, że nie ma żadnych przepisów, które zakazywałyby takich działań.
Jaka procedura obowiązuje w tym wypadku? Przedstawiciele związków zawodowych, które prowadziły spór zbiorowy i strajk, powinni zwrócić się do dyrektora szkoły (szkoła jest formalnym pracodawcą nauczycieli w szkolnictwie publicznym) z wnioskiem o doprowadzenie do zawarcia porozumienia zbiorowego.
Po zawarciu porozumienia, którego nie trzeba nigdzie rejestrować, dyrektor szkoły będzie miał podstawę do zapłaty wynagrodzenia.
Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>