216 dni rejsu. Joanna Pajkowska pierwszą Polką, która opłynęła świat bez zawijania do portu

Joanna Pajkowska w niedzielę zakończyła trwający 216 dni rejs dookoła świata. Kobieta jest pierwszą Polką, której udało się samotnie opłynąć świat bez zawijania do portu.
Zobacz wideo

Na stronie rejsu Joanny Pajkowskiej podano, że w niedzielę o godzinie 9:43 czasu polskiego wpłynęła do brytyjskiego portu w Plymouth. Tym samym zakończyła trwający 216 dni rejs dookoła świata.

Joanna Pajkowska pierwszą Polką, która opłynęła świat bez zawijania do portu 

Żeglarka jest pierwszą Polką, której udało się opłynąć świat bez zawijania do portu. Tym samym znalazła się w gronie czterech polskich żeglarzy, którym ta sztuka się udała. Przed nią Ziemię opłynęli Henryk Jaskuła na jachcie "Dar Przemyśla" w 1980 roku, Tomasz Lewandowski na jachcie "Luka" w 2007 roku oraz dwukrotnie Szymon Kuczyński na jachcie Maxus 22 "Atlantic Puffin" w 2016 i 2018 roku.

Wyprawa Pajkowskiej ruszyła 23 września 2018 roku z portu Plymouth przez tak zwaną trasę klasyczną obejmującą okrążenie trzech przylądków: Dobrej Nadziei w Afryce, Cape Leeuwin w Australii oraz Horn w Ameryce Południowej. Na 40-stopowym aluminiowym jachcie "Fanfan" spędziła 7 miesięcy, a sam rejs trwał krócej niż początkowo zakładano.

Joanna Pajkowska jest kapitanem jachtowym i ratownikiem morskim, na swoim koncie ma przepłyniętych prawie 200 tysięcy mil morskich. W 2009 roku została odznaczona Honorową Złotą Odznaką PZŻ za samotne opłynięcie świata - nie był to jednak rejs non stop, ponieważ w wyniku silnego sztormu żeglarka schroniła się na trzy noce w porcie w RPA.

Matki polskiego żeglarstwa

Pierwszą kobietą na świecie, która samotnie opłynęła Ziemię również była Polka - Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Żeglarka dokonała tego w drugiej połowie lat 70., jej rejs trwał nieco ponad dwa lata. Chojnowska-Liskiewicz wyruszyła z Wysp Kanaryjskich zaledwie sześć lat po tym, jak Teresa Remiszewska, prekursorka kobiecego żeglarstwa, jako pierwsza Polka i jedna z pierwszych kobiet na świecie przepłynęła Ocean Atlantycki.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: