Jak Polacy oceniają strajk nauczycieli? Sondaż: Co trzeci badany twierdzi, że zwyciężył rząd PiS

Połowa ankietowanych uważa, że ze strajku nauczycieli żadna ze stron nie wyszła zwycięsko. Natomiast co trzeci badany twierdzi, że w potyczce z nauczycielami wygrał rząd - wynika z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego po zawieszeniu strajku nauczycieli, który trwał w Polsce przez ostatnie trzy tygodnie.
Zobacz wideo

Sondaż przeprowadzony przez IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" oraz portalu Dziennik.pl i radia RMF FM dotyczył ogólnokrajowego  strajku nauczycieli, który trwał blisko przez trzy tygodnie, a 25 kwietnia został zawieszony decyzją Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Strajk nauczycieli zawieszony. Polacy podzieleni w ocenach

Zdaniem aż 50,1 procent badanych ze strajku nie wyszli zwycięsko ani protestujący nauczyciele, ani strona rządząca. Z kolei prawie co trzeci badany (32,1 proc.) przyznaje, że ze strajku obronną ręką wyszedł rząd Prawa i Sprawiedliwości. 11,6 procent badanych wskazało, że zwycięscy są nauczyciele, 1,4 procent - opozycja. 4,8 procent respondentów stwierdziło, że nie ma zdania w tej sprawie. 

Z sondażu wynika, że poparcie dla strajku nauczycieli było znacznie wyższe wśród osób z wykształceniem wyższym, niż wśród osób z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym i zawodowym. 

Badanych zapytano też, jak oceniają przyjęcie przez rząd tzw. ustawy maturalnej, która miała umożliwić dopuszczenie uczniów do matur w sytuacji, gdy w związku ze strajkiem nie zostaną przeprowadzone rady pedagogiczne. 48 procent ankietowanych stwierdziło, że ocenia ustawę maturalną pozytywnie, a 43 procent - negatywnie.

Strajk nauczycieli zawieszony, uczniowie wrócili na lekcje

Poniedziałek 29 kwietnia jest pierwszym dniem po trwającym przez ostatnie trzy tygodnie strajku, w którym uczniowie poszli na lekcje. Protest został zawieszony w sobotę o godzinie 6 rano. O zawieszeniu strajku poinformował w czwartek szef ZNP Sławomir Broniarz, który podkreślał, że decyzja podjęta przez związkowców nie oznacza końca protestu i jest podyktowana m.in. dobrem uczniów, którzy muszą przystąpić do matur.

Zapowiedział również, że we wrześniu możliwe jest wznowienie strajku, jeśli rząd do tego czasu nie przystanie na propozycje nauczycieli. Stwierdził również, że ZNP nadal stoi na stanowisko, że nie podpisze porozumienia, które wcześniej podpisała oświatowa "Solidarność". 

Więcej o: