3 maja chcieli świętować urodziny o. Rydzyka. "Chryja przed Radiem Maryja" zablokowana

3 maja członkowie Toruńskiego Strajku Kobiet chcieli świętować urodziny o. Rydzyka, organizując wydarzenie "Na drugi koniec Tęczy z ojcem Tadeuszem". Performance miał odbyć się przed rozgłośnią redemptorysty. Władze miasta wydały zgodę na organizację wydarzenia, jednak zablokował ją wojewoda.
Zobacz wideo

"3-go Maja 2019 roku obchodzić będziemy 74 rocznicę urodzin Słońca Narodu, Męża Opatrzności, Władcy Dusz i Portfeli, Nauczyciela i Przewodnika Duchowego, Obrońcy Moralności, Strażnika Polskiego Ducha, Opiekuna Młodzieży, Prawdziwego Polaka: Ojca Tadeusza Rydzyka. Świętujmy ten dzień razem, w radości i wspólnocie. Złóżmy mu życzenia i ofiarę naszych serc, zaśpiewajmy <<sto lat>> i bawmy się razem" - tak o wydarzeniu piszą organizatorzy "Chryi przed Radiem Maryja". Wydarzenie miało wyrażać niezgodę na finansowanie przez państwo instytucji należących do o. Tadeusza Rydzyka i bronić społeczność LGBTQ. Podobna pikieta przed siedzibą Radia Maryja odbyła się w zeszłym roku. 

"Chryja przed Radiem Maryja" zablokowana. Wojewoda wydał decyzję

Osobą, która zablokowała organizację "Chryi przed Radiem Maryja" jest wojewoda kujawsko-pomorski. Powołując się na prawo o zgromadzeniach, wydał zgodę na organizowanie przez Samorząd Studencki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu cyklicznych zgromadzeń, upamiętniających  rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia organizowane przez WSKSiM mają odbywać się w maju 2019, 2020 oraz 2021 roku w miejscu, w którym miał odbyć się happening Toruńskiego Strajku Kobiet. Zdaniem organizatorów "Chryi"  wykorzystując przepis z 2017 roku, według którego wydarzenia cykliczne mają pierwszeństwo przed innymi, wojewoda zastosował podstęp.

Prezydent Torunia wydał zgodę na organizację "Chryi", ale po decyzji wojewody kujawsko-pomorskiego musiał w ciągu 24 godzin poinformować organizatorów wydarzenia, że nie może się ono odbyć. Osoby, które chcą zorganizować "Chryję", mają 24 godziny na odwołanie się od decyzji. Problem stanowi jednak czas. Toruński Strajk Kobiet otrzymał decyzję o zakazie manifestacji w sobotę 27 kwietnia po godzinie 23:00, jednak w niedziele sądy są zamknięte. Mimo to organizatorzy wydarzenia "Na drugi koniec Tęczy z ojcem Tadeuszem" zapowiadają, że będą walczyć. 

"Od decyzji odwołujemy się, nie widząc podstaw prawnych do wydania postanowienia o zgromadzeniu cyklicznym przez wojewodę: zarówno fakt zatwierdzenia tego wydarzenia długo po zgłoszeniu przez nas Chryi, jak i świadomość, że żadne publiczne celebracje na cześć Konstytucji 3 maja nie odbywały się wcześniej w tym miejscu, sprawiają, że decyzja wojewody nie jest zgodna z obowiązującym prawem. Działanie wojewody jest też atakiem na wolność słowa i wolność zgromadzeń" - czytamy na stronie wydarzenia

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (148)
3 maja chciały świętować urodziny o. Rydzyka. "Chryja przed Radiem Maryja" zablokowana
Zaloguj się
 • andzialak

  Oceniono 73 razy 61

  Chryja zagraż porządkowi publicznemu, a faszyści w Warszawie już nie, oto prawdziwa twarz pislamu.

 • krynolinka

  Oceniono 63 razy 51

  Może władza centralna ogłosi dzień urodzin Tadeusza, świętem państwowym. Dawajcie, dzbanometrom skalę wywali, że będzie huk na całą Galaktykę.

 • zmichalg1

  Oceniono 54 razy 48

  W Warszawie blokada przez prezydenta marszu narodowców = źle.
  W Toruniu blokada przez wojewodę marszu "Chryja" = dobrze.
  Tak wygląda moralność a'la PiS.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 44 razy 40

  Proponuję "Chryjarzom' nieodbieranie awiza o zmianie decyzji - jak robi prezes-zwykły poseł

 • polakadam

  Oceniono 33 razy 33

  Studenci rydzykowej uczelni przypomnieli sobie o świecie 3go maja. I to od razu cyklicznie przypomnieli. Jakoś dotychczas o nim nie pamietali. Ciekawe czy wiedzą że to kler do spółki z prawicowymi "patriotami" uwalił konstytucję.

 • zgryz3

  Oceniono 31 razy 29

  Rydzyk jest anty-chrystem. Stworzył religię pieniądza, która jest kpiną z nauczań Jezusa.

 • alfred.ziemniak

  Oceniono 27 razy 27

  Pis dopieszcza swego kacyka Rydzyka, PO jest życzliwie krytyczna. Dlatego PO czy KE czy jak oni się nazywają przegra wszystko, aż po Prezydenta. Bo albo dajemy kasę ośrodkowi toruńskiemu albo go oramy do metra w dół. Trzeciej drogi nie ma.

 • siwywaldi

  Oceniono 32 razy 26

  To przesunąć "imprezkę" choćby na 2 maja lub na najbliższa niedzielę. Zresztą ten drugi termin byłby LEPSZY, gdyby go tylko "zgrać" z godzina głównej mszy w intencji Jubilata

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX