Defilada wojskowa. Błaszczak: W defiladzie 3 maja wezmą udział żołnierze WP i wojsk sojuszniczych

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że na defiladzie wojskowej 3 maja będzie można zobaczyć żołnierzy Wojska Polskiego i sojuszniczych państw. Przypomniał, że uroczysta prezentacja sił zbrojnych i sprzętu odbędzie się z okazji Święta Konstytucji oraz 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i 20. rocznicy członkostwa naszego kraju w NATO.
Zobacz wideo

Minister podkreślił, że członkostwo w obu tych sojuszach jest dla Polski niezwykle istotne, stąd nazwa defilady: "Silni w sojuszach". Dodał, że oprócz polskich żołnierzy w jej trakcie zaprezentują się wojskowi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Szef resortu obrony poinformował, że w defiladzie wezmą udział przedstawiciele innych służb, w sumie ponad dwa tysiące osób. Będą to m. in. strażacy, funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, a także przedstawiciele służb leśnych, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej. - Będziemy mieć pełen przegląd instytucji, które stanowią trzon bezpieczeństwa państwa polskiego - mówił minister Mariusz Błaszczak.

Minionej nocy żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych trenowali na Wisłostradzie w Warszawie przed defiladą "Silni w sojuszach". W próbie generalnej wzięły udział pododdziały piesze oraz wojskowy sprzęt, między innymi wozy opancerzone Rosomak, czołgi Leopard oraz armatohaubice i wozy dowodzenia.

3 maja defiladę uświetni przelot 80 wojskowych samolotów i śmigłowców.

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o: