Tarnów. W homilii biskup Jeż cytował fragment "antysemickiej fałszywki" o spisku przeciw Kościołowi

"Ta wypowiedź została wygłoszona podczas jednego z kongresów pewnej nacji, nie mogę powiedzieć jakiej, bo tutaj zaraz zaszczuty zostanę ze wszystkich stron" - tymi słowami zwrócił się do wiernych biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas wielkoczwartkowej homilii. Następnie, jak opisuje "Tygodnik Powszechny", zacytował treść antysemickiej fałszywki z początku XX wieku.
Zobacz wideo

Sprawę opisuje "Tygodnik Powszechny". Biskup Andrzej Jeż podczas kazania wygłoszonego w Wielki Czwartek w tarnowskiej katedrze przytoczył tekst, który miał być - jak powiedział - przykładem na "najbardziej skrajne i najbardziej wrogie postawy" w stosunku do Kościoła Katolickiego i księży. 

 

Na nagraniu z homilii, które zamieściła na Youtube sama Diecezja Tarnowska, słychać, jak duchowny zapowiada cytowany przez siebie fragment słowami:

Ta wypowiedź została wygłoszona podczas jednego z kongresów pewnej nacji, nie mogę powiedzieć jakiej, bo tutaj zaraz zaszczuty zostanę ze wszystkich stron

- mówi bp Jeż (w nagraniu od 09:30). Następnie, po słowach "pewnej nacji" uśmiecha się znacząco do wiernych i dodaje, że "to bardzo wyrazisty tekst", wygłoszony we Lwowie w czasie XX-lecia międzywojennego.

Tarnów. Podczas homilii biskup zacytował fragment o "pewnej nacji"

Biskup Jeż informuje, że zacytowany przez niego fragment pochodzi z katolickiego tygodnika "Nasza sprawa" z 1937 roku. W przytoczonym fragmencie "o pewnej nacji" słyszymy:

Naszym naturalnym wrogiem jest Kościół katolicki, dlatego musimy na to przeklęte drzewo wylać ducha niezadowolenia, niewiary, niemoralności i wszelkiego brudu
Musimy wzniecić walkę między różnymi chrześcijańskimi wyznaniami, w pierwszej linii musimy zacząć nieubłaganą walkę na wszystkich odcinkach przeciwko księżom katolickim
W końcu musimy wzmocnić naszą prasę, wtedy nasze panowanie będzie umocnione i zapewnione

- słyszymy podczas kazania.

Jak opisuje "Tygodnik Powszechny", słowa przytoczone przez Jeża to w rzeczywistości nie jest autentyczny cytat, a parafraza antysemickiej fałszywki rozpowszechnianych na początku lat 20. ubiegłego wieku. Tego typu treści miały obrazować tzw. "żydowską chęć opanowania świata" - przedrukowywało je wówczas wiele wydawnictw, w tym także katolicka gazeta „Polak-Katolik” pod kierownictwem księdza Ignacego Kłopotowskiego. 

"Kuria diecezjalna nie udziela komentarza"

Rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego w odpowiedzi na pytania o obecność antysemickiego cytatu w kazaniu Jeża "TP" poinformował, że "kuria diecezjalna nie udziela komentarza w tej sprawie". Homilii w tarnowskiej katedrze przysłuchiwał się m.in. arcybiskup Henryk Nowacki, biskup senior Władysław Bobowski i wielu innych duchownych, w tym księża prałaci, kanonicy, dziekani, proboszczowie oraz wikariusze.

***

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: