Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o oświacie. Zmienione zasady klasyfikacji maturzystów

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty i Prawo oświatowe. Zmiany dotyczą głownie nowych zasad klasyfikacji maturzystów oraz zasad przeprowadzenia egzaminów dojrzałości.
Zobacz wideo

Na oficjalnej stronie prezydenta opublikowano szczegółowe informacje na temat nowelizacji ustaw. Projekt miał na celu uzupełnienie nieścisłości związanych z systemem oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów przystępujących do egzaminów. Nowelizacja wprowadzona została w czasie prowadzonego od 8 kwietnia strajku nauczycieli i miała umożliwić przeprowadzenia matur mimo protestu pracowników oświaty.

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw oświatowych - zmienią się m.in. zasady klasyfikacji uczniów do matur

Na dzień przed podpisaniem ustaw przez prezydenta oraz na kilka godzin przed przyjęciem nowelizacji przez Sejm przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego ogłosili zawieszenie strajku. Mimo to posłowie zdecydowali się przegłosować nowelizację ustawy o systemie oświaty i to w ekspresowym niemal tempie. Projekt nowelizacji został skierowany pod obrady rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego w środę 24 kwietnia. Następnego dnia ustawa trafiła do Sejmu, gdzie została przyjęta. Po podpisaniu ustaw przez prezydenta jej zapisy wchodzą w życie od dnia 27 kwietnia.

Klasyfikacja do matury wydawana jest uczniom, którzy mają już wystawione oceny roczne. W tym celu zwoływane są rady pedagogiczne, które decydują o promocji uczniów. Przez strajk nauczycieli przeprowadzenie rad klasyfikacyjnych było zagrożone. W związku z tym nowa ustawa wprowadziła rozwiązanie - od teraz klasyfikację uczniów może przeprowadzić dyrektor danej szkoły lub wyznaczony nauczyciel. Nie będzie więc konieczne zwoływanie rady złożonej ze wszystkich pedagogów szkolnych.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: