Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o oświacie. Zmienione zasady klasyfikacji maturzystów

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty i Prawo oświatowe. Zmiany dotyczą głownie nowych zasad klasyfikacji maturzystów oraz zasad przeprowadzenia egzaminów dojrzałości.
Zobacz wideo

Na oficjalnej stronie prezydenta opublikowano szczegółowe informacje na temat nowelizacji ustaw. Projekt miał na celu uzupełnienie nieścisłości związanych z systemem oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów przystępujących do egzaminów. Nowelizacja wprowadzona została w czasie prowadzonego od 8 kwietnia strajku nauczycieli i miała umożliwić przeprowadzenia matur mimo protestu pracowników oświaty.

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw oświatowych - zmienią się m.in. zasady klasyfikacji uczniów do matur

Na dzień przed podpisaniem ustaw przez prezydenta oraz na kilka godzin przed przyjęciem nowelizacji przez Sejm przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego ogłosili zawieszenie strajku. Mimo to posłowie zdecydowali się przegłosować nowelizację ustawy o systemie oświaty i to w ekspresowym niemal tempie. Projekt nowelizacji został skierowany pod obrady rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego w środę 24 kwietnia. Następnego dnia ustawa trafiła do Sejmu, gdzie została przyjęta. Po podpisaniu ustaw przez prezydenta jej zapisy wchodzą w życie od dnia 27 kwietnia.

Klasyfikacja do matury wydawana jest uczniom, którzy mają już wystawione oceny roczne. W tym celu zwoływane są rady pedagogiczne, które decydują o promocji uczniów. Przez strajk nauczycieli przeprowadzenie rad klasyfikacyjnych było zagrożone. W związku z tym nowa ustawa wprowadziła rozwiązanie - od teraz klasyfikację uczniów może przeprowadzić dyrektor danej szkoły lub wyznaczony nauczyciel. Nie będzie więc konieczne zwoływanie rady złożonej ze wszystkich pedagogów szkolnych.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (108)
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o oświacie. Zmienione zasady klasyfikacji maturzystów
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 31 razy 27

  Czyli wystarczy mianowany przez partię dyrektor szkoły do oceny uczniów-dzieci rodziców nieprzychylnych tejże partii?...

  Brawo!...
  Tak było za komuny, w PRL-u...

 • ikar.ka

  Oceniono 28 razy 24

  Trolle, mówicie, że nauczyciele niczego nie potrafią nauczyć. Jak to?! pana prezydenta nauczyli pisać! Pominęli etap czytania, ale prezydent nie musi umieć czytać. Wystarczy, że wie jak trzymać długopis i jak napisać swoje imię i nazwisko. Po pisowej reformie wszystkie dzieci zostaną prezydentami!

 • ps11111ps

  Oceniono 23 razy 17

  Yarosława powinni zgłosić do księgi Guinnessa jako człowieka, który potrafi podpisywać ustawy swoją własną Du*ą

 • kataryniarski

  Oceniono 19 razy 15

  Przecież Duda nie ma trybu "NIE podpisać"...

 • pulkol

  Oceniono 16 razy 14

  Notariusz podpisał.Brawo.Teraz o maturach decydować będą mogli sołtysi z wykształceniem podstawowym.Brawo raz jeszcze

 • andree111111

  Oceniono 18 razy 14

  Uśmiech prezydenta-bezcenny. Wzrok tęsknie spoglądający na Prezesa - bezmyślny.

 • sanczozlamanczo

  Oceniono 18 razy 14

  typowe kacze wykształcenie - dyplom z nadania partyjnego i nie ma się co dziwić, że jest jak jest.

 • pisofucker

  Oceniono 18 razy 14

  Dzień dobry, miłego dnia rzyczy matórzysta Dódy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX