Przedstawiciele RPO chcieli wzi±æ udzia³ w edukacyjnym "okr±g³ym stole". Us³yszeli, ¿e nie ma miejsc

Biuro Adama Bodnara nie dosta³o zaproszenia na rz±dowy "okr±g³y stó³" edukacyjny. Gdy przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich sami wys³ali zg³oszenie, okaza³o siê, ¿e nie ma dla nich miejsca. Zapytali¶my o sprawê biuro prasowe MEN.
Zobacz wideo

Na południe zaplanowano rozpoczęcie obrad edukacyjnego "okrągłego stołu", który z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego odbywa się na Stadionie Narodowym. Rozmowy o edukacji w takiej formie krytykowali politycy, zaś związki - które od soboty zawieszają strajk - odmówiły udziału. Pojawi się jedynie - w roli obserwatora -  "Solidarność" oświatowa, która wcześniej podpisała porozumienie z rządem.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że debata to szansa na reformę systemu oświaty. - Okrągły stół, czyli możliwość dogadania się, możliwość kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego - mówił w trakcie konferencji zapowiadającej wydarzenie Mateusz Morawiecki.

Rzecznik Praw Obywatelskich bez zaproszenia na "okrągły stół"

Strona rządowa informuje, że w obradach weźmie udział w sumie 80 osób, w tym nauczyciele, przedstawiciele samorządów, rodzice i grono ekspertów. Zaproszono m.in. przedstawicieli Rzecznika Praw Dziecka, Rady Dialogu Społecznego, Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców (organizacja Karoliny i Tomasza Elbanowskich) czy Rady Szkół Katolickich. Zaproszenia nie dostał jednak Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Jak powiedział w rozmowie z Gazeta.pl Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze RPO, po dłuższym oczekiwaniu biuro Adama Bodnara samo zgłosiło swoją chęć udziału w obradach. Jak zauważył, pomimo kontrowersji i nieobecności niektórych środowisk, biuro RPO uznało, że i tak powinno pojawić się na obradach. Wróblewski dodał, że rzecznik dostaje wiele skarg związanych z edukacją. 

Jednak w czwartek po południu, mniej niż dobę przed planowanym początkiem obrad, pracowniczka zajmująca się ochroną prawa do nauki w biurze RPO otrzymała od Ministerstwa Edukacji odpowiedź odmowną. W mailu, który - zauważył Wróblewski - wygląda na wysyłany automatycznie, MEN "dziękuje za zainteresowanie sprawami polskiej szkoły i edukacji". "Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, nie jesteśmy w stanie zapewnić Państwu możliwości osobistego udziału w planowanym przedsięwzięciu" - napisało ministerstwo i zachęciło do śledzenia obrad w internecie. 

Zapytaliśmy rzeczniczkę prasową Ministerstwa Edukacji o powody takiej decyzji i czekamy na odpowiedź. 

Prace w "podstolikach"

Jak powiedział szef kancelarii prezesa rady ministrów Michał Dworczyk, obrady rozpoczną się od wystąpienia premiera. Po szefie rządu głos zabierze wicepremier Beata Szyd³o. Następnie przewidziane są wypowiedzi nauczycieli, uczniów, ekspertów i polityków. Później, jak mówi minister Michał Dworczyk zebrani podzielą się na cztery stoliki.

- Jeden dotyczy jakości edukacji prowadzącą będzie wiceminister edukacji Marzena Machałek. Drugi będzie dotyczył ucznia w systemie edukacji - poprowadzi go wiceminister Piotr Muller. Trzeci podstolik, który zajmie się tematem - nauczyciel w systemie edukacji - poprowadzi go wiceminister Maciej Kopeć i czwarty podstolik - nowoczesna szkoła, którego pracę będzie koordynował wiceminister [przedsiębiorczości i technologii] Marcin Ociepa - mówił w trakcie konferencji prasowej Michał Dworczyk. 

Prace w podstolikach tematycznych mają się odbyć we wtorek 30 kwietnia, a kolejne obrady - w najbliższych tygodniach. Dokładny harmonogram ma być wypracowany w czasie pierwszych spotkań.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Wiêcej o: