Do udziału w "okrągłym stole" zaproszono m.in. nauczycieli, rodziców, związkowców, przedstawicieli samorządów oraz członków organizacji pozarządowych związanych z edukacją. W obradach plenarnych bierze udział ok. 60 osób. Podczas spotkania na Stadionie Narodowym wystąpią m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło oraz minister Anna Zalewska. Oprócz nich w obradach "okrągłego stołu" biorą udział m.in. wicepremier Jarosław Gowin, minister Paweł Mucha z kancelarii prezydenta, i rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Obrady zakończą się o godzinie 18:00.
Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że debata to szansa na reformę systemu oświaty. Podczas konferencji zapowiadającej to wydarzenie, powiedział, że okrągły stół to "możliwość dogadania się, możliwość kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego”.
Obrady rozpoczęły się od wystąpienia premiera. W czasie swojej przemowy premier podziękował nauczycielom i związkom zawodowym za zawieszenie strajku.
- To dobra decyzja, która na pierwszym miejscu stawia uczniów, szczególnie tych podchodzących do matur. Zawieszenie strajku nie zawiesza jednak naszych starań o lepszą szkołę, lepsze perspektywy dla uczniów i dla nauczycieli - powiedział Mateusz Morawiecki.
Po szefie rządu głos zabierze wicepremier Beata Szydło. Później do głosu zostaną dopuszczeni nauczyciele, uczniowie, eksperci i politycy.
Podczas kolejnych obrad, które odbędą się we wtorek 30 kwietnia, uczestnicy podzielą się na grupy i będą rozmawiać przy czterech stolikach.
- Jeden dotyczy jakości edukacji. Prowadzącą będzie wiceminister edukacji Marzena Machałek. Drugi będzie dotyczył ucznia w systemie edukacji - poprowadzi go wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Muller. Trzeci podstolik, który zajmie się tematem "nauczyciel w systemie edukacji" poprowadzi wiceminister edukacji Maciej Kopeć i czwarty podstolik - nowoczesna szkoła - którego pracę będzie koordynował wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa - zapowiedział Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej.
Spotkanie 30 kwietnia nie będzie ostatnim w ramach "okrągłego stołu" edukacyjnego. Dokładny harmonogram ma być wypracowany w czasie pierwszych wydarzeń.
Udziału w okrągłym stole odmówiły Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. Przypomnijmy, że oba te związki zawiesiły strajk nauczycieli. Oświatowa "Solidarność", która podpisała porozumienie z rządem, występuje w roli obserwatora. Z kolei biuro Rzecznika Praw Obywatelskich nie otrzymało zaproszenia na spotkanie, a po zwróceniu się do MEN w tej sprawie, urzędnicy dostali informację, że nie ma już miejsc.
Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>