Niedziele handlowe - kwiecień 2019. Czy sklepy będą dzisiaj czynne?

Czy 28 kwietnia to jedna z nielicznych w tym roku niedziel handlowych? Czy supermarkety i sklepy w galeriach handlowych będą dziś otwarte? Zaglądamy do kalendarza niedziel handlowych, aby to sprawdzić.
Zobacz wideo

To, która niedziela jest niedzielą handlową, a która nie, reguluje ustawa o ograniczeniu handlu, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w styczniu ubiegłego roku. Wynika z niej, że w 2019 roku niedziele handlowe wypadają tylko raz w miesiącu - w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Oznacza to, że 28 kwietnia to niedziela handlowa, a sklepy będą dziś otwarte.

Niedziele handlowe 2019 i 2020. Jakie zmiany w kolejnym roku?

Ustawa, która dzieli niedziele na niedziele handlowe i niehandlowe, została skonstruowana w taki sposób, aby stopniowo odzwyczajać nas od robienia zakupów w ostatni dzień tygodnia. W 2018 roku niedziele handlowe wypadały dwa razy w miesiącu, a w 2019 roku - tylko raz w miesiącu. W następnym roku niedziel handlowych będzie jeszcze mniej - jeżeli przepisy się nie zmienią, niedziele handlowe w 2020 roku wypadną zaledwie siedem razy w ciągu całego roku.