Susza w Polsce. 19 tysięcy pożarów traw i lasów w kwietniu. Rolnicy chcą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej

Susza w Polsce. Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że tylko w czwartek, 25 kwietnia, strażacy gasili 504 pożary traw oraz 192 pożary lasów. Strażacy ostrzegają przed bardzo trudną sytuacją w polskich lasach, gdzie wilgotność ściółki sięga zaledwie 10 procent - czyli jest tak sucha jak kartka papieru.

Według strażaków głównym problemem pożarów jest działalność człowieka, czyli wypalanie traw. Mimo działań prewencyjno-edukacyjnych do tego typu sytuacji dochodzi nadal zbyt często. Ponadto przy wysokich jak na kwiecień temperaturach, niewielkich opadach oraz silnym wietrze, do zaprószenia ognia i wybuchu pożaru dochodzi bardzo szybko.

Susza w Polsce. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej - 34 tysiące pożarów traw i 4 tysiące pożarów lasów od początku 2019 roku

Według oficjalnych danych Państwowej Straży Pożarnej od początku tego roku doszło do aż 34 653 pożarów traw i nieużytków. W samym kwietniu trawa paliła się ponad 16 tysięcy razy. Od 2019 roku strażacy musieli gasić aż 4 tysiące pożarów lasów, z czego większość - 3162 to kwietniowe pożary. Najwięcej incydentów odnotowuje się w województwach mazowieckim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i łódzkim. W wyniku pożaru traw zginęło już pięć osób, a 51 zostało rannych.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się więc o suszy, która już daje się we znaki rolnikom i sadownikom. Jak podaje portal echodnia.eu poziom wód gruntowych na Mazurach spadł do poziomu z sierpnia ubiegłego roku. Jeżeli w najbliższych dniach nie spadnie deszcz, to tegoroczna susza może przynieść jeszcze więcej strat, niż ta z 2018 roku. Wtedy tez straty w rolnictwie oszacowano na wysokość ponad 2,2 miliardów złotych.

Ponadto przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej "Solidarni" Marcin Bustowski wystosował pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Związkowcy są zdania, że można już mówić o stanie klęski żywiołowej wywołanej przez suszę. Rolnicy za obecny stan winią zeszłoroczną, długotrwałą suszę oraz obecny deficyt opadów. W liście zwracają uwagę na znaczną obniżkę plonów, która dotknęła polskich rolników w 2018 roku i najprawdopodobniej w tym roku sytuacja się powtórzy. 

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (84)
Susza w Polsce. 19 tysięcy pożarów traw i lasów w kwietniu. Rolnicy chcą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej
Zaloguj się
 • jaja-kaczora

  Oceniono 24 razy 22

  Ta susza to wina Lewactwa i ekoterrorystow! Nasz minister "Ochrony Srodowiska" tzw. "profesor" Janek Szyszko mial wizje, chcial wyrabac wszystkie drzewa w kraju i nie byloby suszy! Bo drzewa maja bardzo rozbudowany system korzeni i potrzebuja duzo wody!

 • tadian

  Oceniono 28 razy 20

  Zrobi sie nocną ustawe o deszczu i bedzie git. A wy rolnicy to bądźcie cicho bo macie 500 za krowe.

 • yuo7leo9

  Oceniono 12 razy 10

  Radośnie korzystaliście z bezprawia Szyszki wycinając wszystkie drzewa - to teraz macie susze, pożary i burze piaskowe

 • kadanka

  Oceniono 18 razy 10

  wytnijmy wiecej drzew, sprowadzmy wiecej starych blachosmrodow (samochod dla kazdego Polaka!), utrzymujmy energetyke weglowa i bawmy sje z rozmachem - wszak koniec już bliziutko!

 • jura1234

  Oceniono 10 razy 8

  Oczywiście ustanowienie prawa, które nakładałoby bardzo wysokie kary pieniężne dla durniów, którzy wypalają trawy nie wchodzi w grę.

 • freejazzy

  Oceniono 12 razy 8

  Ustawa z 2004 roku o ochronie przyrody mówi wyraźnie:
  Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

  Ale nie, u nas nie ma zastosowania. Przecież to część naszej polskiej tradycji puścić sobie coś z dymem. I żaden biolog-ekolog-lewak nie będzie z naszą tradycją walczyć paragrafami.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 6 razy 6

  Rolnicy żrą mięso, kupują butelkowaną wodę w Biedronce, jeżdżą plującymi czarnym dymem starymi gratami, wyrzucają śmieci w lesie, robią opryski w dzień zabijając w ten sposób miliony pszczół i się dziwią, że jest susza. Paszoł won się modlić! Jak się rolnik modli to przynajmniej w tym czasie nie szkodzi.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 5 razy 5

  Excuse me, ale o co ten krzyk? Przecież zmiany klimatyczne władza ma w dudzie, ważne że mają skąd doić. Ciemny Lud dostanie igrzyska łapania i ścigania LGBT zagrażającego "narodowi" a na dokładkę zasiłki na kupno piwa w lidlu i będzie zadowolony. Wytnie się puszczę, wybetonuje resztki rzek i będzie git. Miał prezes sam łopatą przekopać Mierzeję, ale nie wyszło, to chociaż wytną resztę drzew i bursztyn wykopią. A skoro mają być pożary to lepiej wyciąć wszystkie drzewa, żeby jakiś pożytek był bo inaczej spłoną. Władza przecież powiedziała :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX