Pruchnik: Sąd nad Judaszem. Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut nieobyczajnego wybryku

45- i 17-letni mieszkańcy Pruchnika usłyszeli i przyznali się do zarzutów w sprawie podpalenia kukły Judasza, do którego doszło w Wielki Piątek. Mężczyźni oskarżeni są o nieobyczajny wybryk.
Zobacz wideo

Jak podaje RMF FM mężczyźni usłyszeli zarzuty nieobyczajnego wybryku. Drugiemu z podejrzanych, 45-letniemu mieszkańcowi Pruchnika, dodatkowo postawiono zarzut nieostrożnego obchodzenia się z ogniem. Nastolatek z kolei ma dodatkowo odpowiadać za tamowanie drogi publicznej.

Sąd nad Judaszem w Pruchniku - policja nadal poszukuje głównego organizatora tego wydarzenia

Policjanci przesłuchują kolejnych świadków i uczestników tzw. "sądu nad Judaszem". Zabezpieczone zostały nagrania pochodzące z miejskiego monitoringu i portali społecznościowych. Funkcjonariusze badają też, którzy uczestnicy "sądu" nawoływali do nienawiści. Na razie nie ustalono faktycznego organizatora wydarzenia, nie wiadomo też, czy przesłuchany został proboszcz parafii, przed którą spalono kukłę.

19 kwietnia w Wielki Piątek mieszkańcy Pruchnika zorganizowali tzw. "sąd nad Judaszem". Kukła ucharakteryzowana na ortodoksyjnego Żyda została najpierw powieszona na latarni, a po jej zdjęciu mieszkańcy miasta zaczęli okładać ją długimi kijami. W wydarzeniu tym udział brały głównie dzieci, "dopingowane" przez dorosłych. Później kukła została podpalona i wrzucona do rzeki Mleczki. O wydarzeniu w podkarpackiej miejscowości negatywnie wypowiedziała się Konferencja Episkopatu Polski, Światowy Kongres Żydów oraz izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Polski episkopat ogłosił, że nie będzie tolerował objawów pogardy, a szef MSWiA Joachim Brudziński nazwał zajścia "idiotyczną, pseudoreligijną hucpą". Mimo to, wielu prawicowych komentatorów broniło "sądu", wśród nich senator PiS i historyk Jan Żaryn, który zwrócił się do publicysty żydowskiego pochodzenia, by ten "nie wtrącał się w katolickie sprawy"

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed