FZZ zdecydowało się zawiesić strajk nauczycieli. "Nie chcemy rozbijać jedności związków"

Związek "Solidarność - Oświata", których należy do Forum Związków Zawodowych (FZZ) zawiesi strajk nauczycieli. Wcześniej taką decyzję podjął Związek Nauczycielstwa Polskiego. Protest zostanie przerwany w sobotę, dziś zaś zaczyna się rządowy "okrągły stół', w którym związki nie wezmą udziału.
Zobacz wideo

Wolny Związek Zawodowy "Solidarność - Oświata" podjął decyzję o zawieszeniu strajku nauczycieli w czwartek wieczorem. Wejdzie ona w życie od soboty. Przewodniczący związku Sławomir Wittkowicz po ogłoszeniu decyzji powiedział, WZZ "nie chce rozbijać jedności związków" - podaje RMF FM.  - Przekaz do środowisk musi być jednoznaczny, a nie rozdzierający środowisko na różne części. Wystarczy, że robi to rząd - stwierdził. 

Jako pierwszy decyzję o zawieszeniu podjął Związek Nauczycielstwa Polskiego. Strajk ma być wznowiony we wrześniu tego roku - informował szef związku Sławomir Broniarz. W rozmowie z Gazeta.pl zapewniał, że powiadomił Wittkowicza, iż ZNP ogłosi decyzję ws. dalszych losów strajku, jednak ten "nie był zainteresowany kontaktem". Spekulował też, że w takiej sytuacji szef WZZ może chcieć mówić o sobie jako "jednym obrońcy strajku".

Sławomir Wittkowicz informował, że wg jego związku nie ma sensu, by oni jedyni prowadzili ogólnopolski strajk. - Trzeba przemyśleć strategię dalszego działania - stwierdził. 

Rządowy "okrągły stół" bez związków

W południe na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się rządowy "okrągły stół" ws. sytuacji w oświacie. Ma to być - wg propozycji premiera Mateusza Morawieckiego - debata poświęcona jakości polskiej edukacji oraz poszukiwaniu dróg porozumienia z różnymi środowiskami. 

Rząd zapowiada, że wezmą w niej udział między innymi nauczyciele, przedstawiciele samorządów, rodzice i grono ekspertów. Nie będzie jednak protestujących związków. ZNP i Forum Związków Zawodowych zdecydowały się nie brać udziału w "okrągłym stole". „Solidarność” oświatowa, która wcześniej podpisała porozumienie z rządem, ma wystąpić w roli obserwatora.

Wcześniej Broniarz mówił o możliwości udziału w takiej debacie, jednak od początku krytykował jej formę. Mówił, że na Stadionie Narodowym "zapewne nie byłoby ani klimatu ani możliwości do takiej rzeczowej, merytorycznej dyskusji".

- Okrągły stół, czyli możliwość dogadania się, możliwość kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego - mówił w trakcie konferencji zapowiadającej wydarzenie Mateusz Morawiecki.

W piątek w Agorze odbędzie się charytatywny koncert Waldemara Malickiego - cały dochód będzie przeznaczony na Fundusz Strajkowy dla nauczycieli.

Zobacz wideo
Więcej o: