Burze i opady w Polsce, miejscami intensywne. IMGW wydało ostrzeżenia na najbliższe dni

IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia o intensywnych opadach deszczu dla dwóch województw: - wielkopolskiego i podkarpackiego. Padać zacznie od soboty, ale zdaniem hydrologów prognozowane opady będą zbyt słabe, aby rozwiązać problem trwającej od tygodni suszy.
Zobacz wideo

Piątek zapowiada się z piękną i wręcz upalną pogodą. Na zachodzie Polski będzie nawet 28 stopni. Ale po tak ciepłym piątku synoptycy zapowiadają zmianę w pogodzie. Od soboty ochłodzi się i spadnie deszcz. Największych opadów możemy spodziewać się na zachodzie kraju. Tam w nocy z piątku na sobotę prognozowane są również burze. IMGW wydało ostrzeżenie I stopnia dla województwa wielkopolskiego, gdzie mogą wystąpić burz z opadami deszczu do 10 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h.

Od soboty do niedzieli ostrzeżenie I stopnia ma też obowiązywać dla województwa podkarpackiego. Na południu i wschodzie województwa prognozuje się wystąpienie silnych opadów deszczu. Tam może spaść od 20 mm do 35 mm wody. Opadom będą towarzyszyć burze.

Hydrolog: Potrzeba ciągłego deszczu od trzech tygodni do miesiąca

Jednak jak wskazuje hydrolog Grzegorz Walijewski, by województwach, w których jest najbardziej sucho, czyli śląskim, wielkopolskim, lubuskim i świętokrzyskim poprawiła się sytuacja, potrzeba jest co najmniej trzech tygodni ciągłego deszczu. - Do odbudowania stanu wód gruntowych, które są bardzo niskie, potrzeba ciągłego deszczu od trzech tygodni do miesiąca - podkreśla w rozmowie z IAR Walijewski.

Opady zapowiadane są także na niedzielę i poniedziałek.

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o: