Nauczyciele z Warszawy po zawieszeniu strajku: Interesy rządu ważniejsze od dobra społecznego

- Rząd nie zrealizował ani jednego naszego postulatu. Jesteśmy mocno rozgoryczeni i rozczarowani - piszą nauczyciele w manifeście, który jest reakcją na zawieszenie strajku. - Nasz protest trwa - dodają.

Sławomir Broniarz ogłosił w czwartek, że Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza strajk od soboty, 27 kwietnia od godz. 6.00. - Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września, czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony. Oczekujemy od pana rzeczowej, męskiej postawy, która będzie także odpowiadała na oczekiwania ponad półmilionowej rzeszy nauczycieli i wieluset tysięcy rodziców i uczniów - powiedział przewodniczący ZNP

Nauczyciele: Ubolewamy nad zawieszeniem strajku

Decyzja, którą podjął związek zawodowy, wywołała poruszenie wśród nauczycieli. Do redakcji Gazeta.pl trafił manifest przygotowany przez Warszawski Międzyszkolny Komitet Strajkowy (WMKS), w którym nauczyciele "ubolewają nad zawieszeniem strajku". Jak napisali, są "mocno rozgoryczeni i rozczarowani".

"Rząd nie zrealizował ani jednego naszego postulatu. (...) Od stycznia rząd nic nie zrobił w celu rozwiązania konfliktu z nauczycielami i pracownikami oświaty. Jednocześnie zmieniał prawo, dewastując polską edukację oraz niszcząc prestiż nauczyciela" - czytamy.

Strajk nauczycieli. WMKS robi bilans zysków i strat

Strajkujący nauczycieli zwrócili uwagę na szkody, które wyrządziła według nich arogancja rządu. Mówią m.in. o ponad 2 milionach niezrealizowanych godzin lekcyjnych, zniszczeniu wizerunku nauczyciela czy antagonizowaniu społeczeństwa. Według nich rząd postawił dyrektorów szkół w "moralnie dwuznacznej sytuacji" oraz pokazał, że "interesy partyjne są ważniejsze od dobra społecznego".

WMKS zaznacza również, że strajk ma dla nauczycieli wiele pozytywnych skutków takich jak wielkie poparcie społeczne, integracja środowiska zawodowego, powstanie inicjatyw oddolnych w postaci np. Międzyszkolnych Komitetów Strajkowych czy rozpoczęcie debaty o kształcie i przyszłości polskiej edukacji.

"Mamy świadomość, że po tym strajku polska szkoła nie będzie już taka sama. Nasz protest trwa. Rola struktur, które powstały spontanicznie i oddolnie, jeszcze się nie skończyła" - kończą nauczyciele.

Manifest WMKS dotyczący zawieszenia strajku nauczycieliManifest WMKS dotyczący zawieszenia strajku nauczycieli Fot. WMKS

***

W piątek w Agorze odbędzie się charytatywny koncert Waldemara Malickiego - cały dochód będzie przeznaczony na Fundusz Strajkowy dla nauczycieli.

Więcej o: