Nauczyciele z Warszawy po zawieszeniu strajku: Interesy rządu ważniejsze od dobra społecznego

- Rząd nie zrealizował ani jednego naszego postulatu. Jesteśmy mocno rozgoryczeni i rozczarowani - piszą nauczyciele w manifeście, który jest reakcją na zawieszenie strajku. - Nasz protest trwa - dodają.

Sławomir Broniarz ogłosił w czwartek, że Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza strajk od soboty, 27 kwietnia od godz. 6.00. - Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września, czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony. Oczekujemy od pana rzeczowej, męskiej postawy, która będzie także odpowiadała na oczekiwania ponad półmilionowej rzeszy nauczycieli i wieluset tysięcy rodziców i uczniów - powiedział przewodniczący ZNP

Nauczyciele: Ubolewamy nad zawieszeniem strajku

Decyzja, którą podjął związek zawodowy, wywołała poruszenie wśród nauczycieli. Do redakcji Gazeta.pl trafił manifest przygotowany przez Warszawski Międzyszkolny Komitet Strajkowy (WMKS), w którym nauczyciele "ubolewają nad zawieszeniem strajku". Jak napisali, są "mocno rozgoryczeni i rozczarowani".

"Rząd nie zrealizował ani jednego naszego postulatu. (...) Od stycznia rząd nic nie zrobił w celu rozwiązania konfliktu z nauczycielami i pracownikami oświaty. Jednocześnie zmieniał prawo, dewastując polską edukację oraz niszcząc prestiż nauczyciela" - czytamy.

Strajk nauczycieli. WMKS robi bilans zysków i strat

Strajkujący nauczycieli zwrócili uwagę na szkody, które wyrządziła według nich arogancja rządu. Mówią m.in. o ponad 2 milionach niezrealizowanych godzin lekcyjnych, zniszczeniu wizerunku nauczyciela czy antagonizowaniu społeczeństwa. Według nich rząd postawił dyrektorów szkół w "moralnie dwuznacznej sytuacji" oraz pokazał, że "interesy partyjne są ważniejsze od dobra społecznego".

WMKS zaznacza również, że strajk ma dla nauczycieli wiele pozytywnych skutków takich jak wielkie poparcie społeczne, integracja środowiska zawodowego, powstanie inicjatyw oddolnych w postaci np. Międzyszkolnych Komitetów Strajkowych czy rozpoczęcie debaty o kształcie i przyszłości polskiej edukacji.

"Mamy świadomość, że po tym strajku polska szkoła nie będzie już taka sama. Nasz protest trwa. Rola struktur, które powstały spontanicznie i oddolnie, jeszcze się nie skończyła" - kończą nauczyciele.

Manifest WMKS dotyczący zawieszenia strajku nauczycieliManifest WMKS dotyczący zawieszenia strajku nauczycieli Fot. WMKS

***

W piątek w Agorze odbędzie się charytatywny koncert Waldemara Malickiego - cały dochód będzie przeznaczony na Fundusz Strajkowy dla nauczycieli.

Więcej o:
Komentarze (160)
Nauczyciele z Warszawy po zawieszeniu strajku: Interesy rządu ważniejsze od dobra społecznego
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 20 razy 8

  25 mln zł - tyle unijnej dotacji w ciągu ostatnich 10 lat dostały stowarzyszenie i szkoła, której dyrektorem jest mąż Beaty Szydło.

 • kamuimac

  Oceniono 30 razy 8

  Niestety ale nauczyciele nie mieli od początku szans. To co się stało pokazuje jakim cudem natury był rok 89' . W Polakach nie na za grosz solidarności i poczucia bycia częścią większego systemu . Nikt nauczycieli nie poparł bo Polacy są potwornie zawistnym narodem i zazdroszczą drugiemu wszystkiego . Rząd wygrał w pierwszych dniach kiedy narzucił przekaz że nauczyciele pracują 18 godzin w tygodniu a społeczeństwo ten przekaz podchwyciło . W tym samym momencie nauczyciele przwgrali wszystko bo PiS mógł robić co chciał . Bo Polacy z zazdrości o te 18 godzin jechali po nauczycielach jak mogli . Przykre to ale pokazuje dlaczego kraje protestanckiee opierające etos nauki i pracy o pracę ustawiczna u podstaw zawsze będą na wyższym poziomie cywilizacyjnym od krajów pełnych ludzi którym się nie chce pracować i się rozwijać .

 • wgrego

  Oceniono 24 razy 4

  a pisowskim trolom kazałbym uczyć się na pamięć rozszerzonego żywota kaczorów dwóch, do zarzygania...., a potem od nowa....

 • safelogica

  Oceniono 7 razy 3

  Jak widac po wpisach, PIS sypnął groszem na trolli, bo sami trolle tutaj. Chyba, że uwielbiają ci bolszewicy czytywać gazeta.pl

 • H2O H2O

  Oceniono 31 razy 3

  Teraz nauczyciele powinni polecieć regulaminowo. 18h przy tablicy.. i pa pa. Równo z regulaminem, a jak coś jest NOK to donos... PIP, sanepid, prokurator. Koniec kupowania materiałów za swoje. Koniec z użyczaniem prywatnego sprzętu, telefonu itp.

 • sieceonk

  Oceniono 4 razy 2

  a czy strajkujący nauczyciele mieli postulaty dotyczące zarobków administracji szkolnej czy tylko zajęli się swoimi sprawami?

 • Ernie Rabudagi

  Oceniono 8 razy 2

  Moja kózynka Chania wruciła z płaczem bo hciała zdawać na trujke rzeby nie miec paska na dópie i nauczyciele jej niepozwolili, POtwornie sie częsła i szlohała i jusz nigdy nie zagłosóje na kołalicje łełropejskom hociasz za hwile dostanie dowut i jej nie zabiorom jak kiedys babci Mani.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 10 razy 2

  >Nauczyciele z Warszawy po zawieszeniu strajku: Interesy rządu ważniejsze od dobra społecznego

  Interes społeczny polega na tym aby takim jak wy NIE PŁACIĆ dodatkowego tysiąca zł.
  Pokazaliście gdzie macie swoich uczniów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX