Mieszkaniec Wrocławia Rajmund P. w 2002 roku zamordował swoją przyjaciółkę, studentkę Akademii Sztuk Pięknych. Mężczyzna zabił ją przy użyciu siekiery i noża, w trakcie zabójstwa miał medytować nad ciałem kobiety. Przy ofierze znaleziono monety, symbole religijne i ikonę Matki Boskiej, na ścianie napisano słowa "pustka" i "jak kocha, to przeżyje". Morderstwo nazwane zostało "mordem rytualnym" przez dziennikarzy opisujących tę sprawę.
Mężczyzna w ostatnim czasie skontaktował się z dziennikarzami portalu gazetawroclawska.pl. W liście do redakcji podkreślał, że nie zgadza się z opiniami biegłych, którzy uznali, że w chwili popełniania morderstwa był poczytalny. Rajmund P. w trakcie procesu przyznał się do winy, także w liście podkreśla że jest winny i czuje się winny. Jednocześnie zaznacza, że można porównać jego sprawę do sytuacji Tomasza Komendy, który został niesłusznie skazany za morderstwo, którego nie popełnił.
O jego resocjalizacji ma świadczyć to, że oskarżony posiada dobrą opinię od pracowników więzienia, leczył się z uzależnienia od alkoholu oraz uratował więźnia, który chciał popełnić samobójstwo. Dodatkowo zarzuca funkcjonariuszom Służby Więziennej złe traktowanie i manipulowanie faktami, twierdzi również, że skazano go na podstawie przepisu, który został uznany za niezgodny z Konstytucją. Za argument przeważający na jego korzyść ma być też fakt, że głosował w wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę i podziwia braci Kaczyńskich.
Andrzej Duda nie ułaskawił więźnia bez wcześniejszego wystąpienia o opinie do sądów, które wydały wyrok. Do sprawy mężczyzny musza odnieść się teraz Sąd Okręgowy oraz Sąd Apelacyjny - ich negatywna opinia zablokuje możliwość ułaskawienia oskarżonego. W 2019 roku prezydent Duda zastosował prawo łaski wobec dziesięciu osób.
W ramach tegorocznego, 16., Millenium Docs Against Gravity będzie można obejrzeć dokument "Demokracja: instrukcja obsługi". Film mocno aktualny, ponieważ o stanie demokracji w ostatnich latach mówi się wiele, zwłaszcza w świetle zwycięstwa Donalda Trumpa w USA. Astra Taylor szuka odpowiedzi na bieżące pytania, które pojawiają się wraz ze wzrostem popularności skrajnej prawicy i imperialistycznych zapędów międzynarodowych graczy.