Strajk nauczycieli. Prezydent Wrocławia obiecał, że zapłaci nauczycielom. Ratusz się z tego wycofuje

Strajk Nauczycieli. Jeszcze przed rozpoczęciem strajku nauczycieli prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiadał, że wszystkie środki przewidziane na wynagrodzenia dla nauczycieli zostaną wypłacone bez względu na to, jak długo potrwa strajk. Wbrew wcześniejszym deklaracjom prezydenta, ratusz wycofuje się z tego pomysłu, mówiąc, że na wypłatę wynagrodzeń nie pozwala prawo.
Zobacz wideo

O tym, że nauczyciele z Wrocławia, którzy przyłączyli się do strajku, nie otrzymają wypłat z samorządu, informuje "Gazeta Wrocławska". Dziennikarze portalu dotarli do pisma podpisanego przez dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia Jarosława Delewskiego. Czytamy w nim, że wynagrodzenie dla nauczycieli za okres strajku nie zostanie wypłacone, "ponieważ nie ma do tego podstawy prawnej". W dalszej części pisma dyrektor departamentu edukacji we wrocławskim ratuszu powołuje się na przepisy, które mówią o tym, w jaki sposób potrącane są wynagrodzenia za czas udziału w strajku.

Strajkujący nauczyciele liczą na wsparcie Jacka Sutryka. "Jeżeli nic nie zrobi, straci twarz"

Nauczyciele z Wrocławia pamiętają obietnice prezydenta Jacka Sutryka. O swoim poparciu dla strajku nauczycieli mówił jeszcze pod koniec marca. "W związku z obawami, że ze względu na strajk obniżone zostaną pensje protestujących nauczycieli uspokajam: wszystkie środki przewidziane na wynagrodzenia zostaną wypłacone w całości. Bez względu na to ile potrwa protest" - pisał na Facebooku prezydent Wrocławia.

Wówczas nauczyciele dziękowali mu za wsparcie. Dziś liczą na to, że wywiąże się z obietnic.

- Prezydent Jacek Sutryk jest bardzo aktywny medialnie i lubi pokazywać w sieci, ile to dobrych rzeczy robi dla wrocławian, teraz my powiemy: "sprawdzamy". Jeżeli tak mocno ujął się za nami, a teraz nie zrobi nic byśmy dostali pieniądze, to straci twarz - powiedziała "Gazecie Wrocławskiej" Agnieszka Kałczyńska-Durlej, rzeczniczka Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego we Wrocławiu. 

We Wrocławiu strajkuje blisko 4700 nauczycieli z ponad 200 przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i średnich. "Gazeta Wrocławska" szacuje, że rekompensaty za potrącone pensje nauczycieli kosztowałyby samorząd już ponad 6 milionów złotych, a z każdym dniem kwota ta rośnie.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (129)
Strajk nauczycieli. Prezydent Wrocławia obiecał, że zapłaci nauczycielom. Ratusz się z tego wycofuje
Zaloguj się
 • pyras

  Oceniono 35 razy 19

  Kurz bitewny opadł i prezydent Wrocławia zderzył się z przyziemną rzeczywistością .

 • janrobin2015

  Oceniono 52 razy 16

  Przeciez to bylo wiadome od poczatku. Broniarz wraz PO zrobil wode z mozgu nauczyciela ze dostana wyplaty, ci to lykneli i poszlo a teraz reka w nocniku. Ci madrale jak np. powyzszy prezydent czy tez trzaszkowski nie zrobia tego bo bedzie to raz ze nielegalne a dwa da paliwo PiSowi do grilowania opozycji a dokladnie PO.

 • jkmjkm

  Oceniono 22 razy 14

  Dla nauczycieli radę mam - zmienić pracę, wziąć kredyt!

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 25 razy 11

  Belfry, za strajk w domciu przy kawce i szarlotce nikt wam nie zaplaci. Idzcie na wroclawski rynek wystawiac spiewogre o krowkach, swinkach i pieknym TVNie. Moze jako uliczni trubadurzy odrobicie straty.

 • krark

  Oceniono 19 razy 11

  Dura lex sed lex.

 • 01kotek01

  Oceniono 12 razy 10

  Jeżeli wyraźnie prawo nie pozwalaex na zapłatę wynagrodzenia, a mimo to nauczyciele uwierzyli samorządowcom z politycznej strony sporu ktorym politycznie opłaci się tak mówić, tzn. że są tak głupi, że ich porażająca głupota dyskwalifikuje ich od dostępu do naszych dzieci i przekazywania im swojej głupoty dalej i psucie młodego pokolenia...
  Przecież przy takim obrocie sprawy oni rownie dobrze mogą uwierzyć przekazom w internecie o płaskiej ziemi i tego nauczać nasze dzieci...?!
  To zaczyna robić się niebezpieczne dla otoczenia, nie wiem czy w takim stanie umysłu powierzyłbym tam obsługę kasy w supermarkecie...?! Tu też bądź, co bądź potrzebna jest odpowiedzialność i zdrowy rozsądek...?!
  No i później się dziwimy, że obecna szkoła wypuszcza taki 'produkt', przecież to jest cofanie cywilizacyjnie kraju w tył...?!
  Wystarczy zobaczyć jaki poziom prezentowali przedwojenni maturzyści, przecież to obecnie poziom studiow wyższych, ludzie to prawie 100 lat temu...?!
  Myślę, że najwyższy czas skończyć z obciążaniem tylko uczniow za ich poziom wiedzy i umiejętności, czas najwyższy by zacząć obciążać też nauczyciela i to finansowo za wypuszczanie 'braków', łącznie ze zwolnieniem tych świętych krów, jak jest w każdym innym zawodzie. ?!!!
  Niech nareszcie wróci normalność, zakłócana przez tych czerwonych komuchów m. in. z ZNP....

 • dziadekjam

  Oceniono 34 razy 10

  Pan prezydeny Sutryk zapomniał, że to nie PRL i za strajki się nie płaci..:-)

 • jirzi-korn

  Oceniono 13 razy 9

  " To nie jest strajk polityczny, to nie jest strajk polityczny"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX