Polska Fundacja Narodowa złożyła apelację od wyroku. Sprawa rusza później, bo zabrakło 10 zł

Do warszawskiego Sądu Okręgowego wpłynęła apelacja Polskiej Fundacji Narodowej od wyroku, który zapadł w listopadzie - podaje RMF FM. Wyrok dotyczył finansowania kampanii "Sprawiedliwe Sądy". Dlaczego sąd będzie zajmował się tą sprawą dopiero teraz? Jak podaje stacja, fundacja uiściła za niską opłatę sądową, co wydłużyło całą procedurę.
Zobacz wideo

W listopadzie Sąd Rejonowy w Warszawie orzekł, że Polska Fundacja Narodowa działała niezgodnie ze swoim statutem, finansując kampanię "Sprawiedliwe sądy". Jednocześnie według sądu fundacja nie naruszyła przepisów prawa.

Orzeczenie zostało wydane na wniosek ówczesnej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która domagała się analizy działalności PFN. W uzasadnieniu Sąd Rejonowy stwierdził, że "podejmowane w trakcie tej kampanii działania nie tylko nie promują i nie chronią wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej, ale wręcz przeciwnie wizerunek ten znacznie osłabiają".

Zdaniem sądu, kampania kreowała "wyłącznie negatywny, oparty na jednostkowych przypadkach, obraz władzy sądowniczej".

Polska Fundacja Narodowa wnosi apelację

Teraz, jak podaje RMF FM, do Sądu Okręgowego wpłynęła apelacja Polskiej Fundacji Narodowej. Apelacja została złożona już w grudniu, jednak, jak informuje stacja, PFN, najwyraźniej przez pomyłkę, uiściła 30 zamiast 40 zł opłaty sądowej. Sąd wezwał fundację do zapłaty pozostałej kwoty, co wydłużyło całą procedurę. Gdy sprawy finansowe zostały już w pełni uregulowane, apelacja została skierowana do rozpatrzenia.

PFN w uzasadnieniu do apelacji wskazuje, że nie zgadza się z orzeczeniem Sądu Rejonowego. Fundacja stwierdza m.in., że sąd nie oparł swojej oceny na "żadnych mierzalnych, konkretnych, obiektywnych i fachowych okolicznościach". Tłumaczy także, że "konieczne było podjęcie kampanii medialnej rzetelnie wyjaśniającej rzeczywistą istotę, treść i zakres zmian prawnych".

Fundacja sugeruje także, że nie może ponosić pełnej odpowiedzialności za kształt kampanii, którą opracowała spółka Solvere. "Gdyby taki zarzut był słuszny, to np. Polski Instytut Sztuki Filmowej powinien ponieść konsekwencje sfinansowania filmu "Kler" W. Smarzowskiego, bowiem jego przekaz także był nakierowany na uwypuklenie jednostkowych przypadków nadużyć wśród duchowieństwa" - twierdzą przedstawiciele PFN.

Kampania "Sprawiedliwe sądy"

"Sprawiedliwe sądy" to kampania zlecona przez PFN spółce Solvere w 2017 r. Miała w założeniu przekonać Polaków do sądowej reformy wprowadzanej przez PiS. Za finansowanie odpowiadała m.in. Polska Fundacja Narodowa - powołana do promocji Polski za granicą, otrzymująca dotacje od spółek Skarbu Państwa. Opozycja krytykowała kampanię za stronniczość.

Kampania "Sprawiedliwe sądy" została sfinansowana przez PFN za kwotę ok. 10 mln zł.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: