Strajk nauczycieli. Rad klasyfikacyjnych do matur nie będzie w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu

Przedstawiciele Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego ogłosili w środę, że wezmą udział w radach klasyfikacyjnych, dzięki czemu uczniowie liceów i techników będą mogli przystąpić do tegorocznych matur. Z decyzją komitetu nie zgadzają się jednak nauczyciele strajkujący we Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.
Zobacz wideo

Na stronie wrocławskiego oddziału MKS na Facebooku pojawiło się oświadczenie, w którym członkowie zapewniają o kontynuowaniu strajku. Oznacza to również, że nie wezmą udziału w radach klasyfikacyjnych, bez których niemożliwe jest dopuszczenie uczniów do egzaminów dojrzałości. "Podyktowane jest to przekonaniem o słuszności strajku i konieczności jego kontynuacji. Takie stanowisko rekomendujemy we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce" - napisali strajkujący.

Swoje oświadczenie wydali także nauczyciele zrzeszeni w poznańskim oddziale MKS - strajkujący chcą kontynuowania protestu i tym samym nie przystąpią do rad klasyfikacyjnych: "Tym samym jednoznacznie odcinamy się od rekomendacji OMKS-u dotyczącej klasyfikowania uczniów klas maturalnych". W oświadczeniu czytamy, że podobne decyzje podjęły także MKSy w Łodzi i Szczecinie. 

Nauczyciele niezrzeszeni chcą przeprowadzenia rad klasyfikacyjnych do matur - z decyzją OMKS nie zgadzają się protestujący z Wrocławia, Poznania i Łodzi

Tym samym nie zgadzają się oni z decyzją przedstawicieli Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, którzy zdecydowali się o przeprowadzeniu rad pedagogicznych. Jak podaje TVN24 przedstawiciel OMKS Dariusz Martynowicz powiedział: "My, jako nauczyciele, jesteśmy apartyjni. Jesteśmy i chcemy pozostać nauczycielami, a nie politykami. Chcemy przede wszystkim upomnieć się dzisiaj o polskiego ucznia, o tego ucznia, który już trzeci tydzień z winy rządu nie ma edukacji". Strajkujący nauczyciele podkreślają, że dobro uczniów jest dla nich priorytetowe dlatego zdecydowali się uczestniczyć w radach klasyfikacyjnych. Strajk w szkołach będzie kontynuowany przez komitet strajkowy, w którego skład muszą wchodzić minimum dwie osoby. Pozostali nauczyciele mogą wziąć udział w radach i wystawianiu ocen rocznych. Następnego dnia wszyscy nauczyciele będą kontynuowali swój protest.

Stanowisko OMKS dotyczy jednak "grona nauczycieli niezrzeszonych". Do decyzji komitetu musi odnieść się teraz Związek Nauczycielstwa Polskiego. Szef ZNP Sławomir Broniarz potwierdził, że przedstawiciele związku przeanalizują apel nauczycieli z OMKS i wydadzą oświadczenie w tej sprawie.

16 kwietnia w Warszawie został powołany Międzyszkolny Komitet Strajkowy - po kilku dniach w kolejnych miastach powstawały osobne komitety, które 20 kwietnia połączyły się w jeden Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy. Organizacja zrzesza obecnie komitety z 20 miast: Gdańska, Gdyni, Bydgoszczy, Kalisza, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Opola, Łodzi, Torunia, Kielc, Warszawy, Lublina, Gorzowa Wielkopolskiego, Sopotu, Szczecina, Rzeszowa, Ziemi Puckiej, Kotliny Kłodzkiej i powiatu gliwickiego. Wczoraj przedstawiciele OMKS po raz pierwszy brali udział w prezydium Rady Dialogu Społecznego.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (103)
Strajk nauczycieli. Nie przeprowadzą rad klasyfikacyjnych do matur w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu
Zaloguj się
 • pol733

  Oceniono 25 razy 5

  Jeszce parę takich oświadczeń i akcji a nauczyciele zaczną dostawać z liści.

 • falbor

  Oceniono 33 razy 5

  Uwaga to trolle !No to trzy, cztery...... i start: zaczyna się kolejna odsłona festiwalu opluwania, ponżania i pogardy dla strajkujących :(
  Całkiem jak w 80' i 81' :((

 • fakie

  Oceniono 6 razy 2

  Nauczyciele nie przeprowadzając matur popełniacie błąd i gracie prosto pod narracje rzadu. Wy jesteście „bezduszni i nie dbacie o dzieci „ a oni są „ci dobrzy”. Zróbcie matury to przejmujecie inicjatywę!

 • marek0175

  Oceniono 8 razy 2

  Proszę o deklarację czy prezydenci miast dadzą też 30 % podwyżki urzędnikom im podległym, bo dla nauczycieli są dość szczodrzy, bo to nie oni płacą, ale skoro mają pieniądze na premie za strajk to niech dołożą drugie 15% i po sprawie.

 • niktwazny126

  Oceniono 20 razy 2

  Jak spasujecie teraz, zanim rząd się dokładnie określi, to już nigdy się nie podniesiecie. Będziecie coraz bardziej sprowadzani do parteru, służba najniżej uposażona, ale z ogromnymi wymaganiami ze strony wszystkich zainteresowanych- uczniów, rodziców, władz.

 • angelus-silesius

  Oceniono 7 razy 1

  "Rad klasyfikacyjnych do matur nie będzie w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu"... a powinno ich nigdzie nie być, bo skoro może to majtnąć dyrektor szkoły, to po co chÓja wyręczać w jego obowiązkach, za wypełnianie których bierze pieniądze.
  Zresztą matur może tez nie być - rozkazem dyrektora szkoły da się matury nawet dzieciom Kai Godek czy Patryka Jekiego... bo kto władcy zabroni?
  Kto???

 • dziewczyna_murzyna

  Oceniono 2 razy 0

  polityczne dziwki do usunięcia z edukacji

  'kochany panie grzegorzu' w cv wpiszcie.

 • borsuk07

  0

  Nauczyciele zostali wyprowadzeni na zabawę do piaskownicy politycznej. Będzie płacz jak piaskiem dostaną po oczach. Do tego czasu mogą pobawić się w przedszkole polityki. Nawet nie zauważą kiedy zostaną sami w tej miłej piaskownicy i zabrane im będą wiaderka z łopatkami a zostaną z pobrudzonymi łapkami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX