Schreiber o "sądzie nad Judaszem": Za czasów PO też takie wydarzenia miały miejsce

- W Pruchniku to zdaje się odbywało się też wiele lat wcześniej. W roku 2009, czyli za rządów Platformy, też takie wydarzenia miały miejsce - mówił o "sądzie nad Judaszem" Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera.
Zobacz wideo

Łukasz Schreiber z KPRM skomentował w porannej rozmowie w Gazeta.pl obrzęd "sądu nad Judaszem", który odbył się w Wielki Piątek w podkarpackim Pruchniku. Dorośli wraz z dziećmi okładali tam kijami kukłę przypominającą ortodoksyjnego Żyda, a następnie podpalili ją i wrzucili do rzeki. Podczas bicia kukły w tłumie padają słowa: "jeszcze pięć razów za to, że chcą odszkodowań od Polski". Informacja o zdarzeniu obiegła polskie i światowe media.  Potępił je Światowy Kongres Żydów, oświadczenie w tej sprawie wydał też episkopat.

Schreiber "o sądzie nad Judaszem": Za rządów PO też takie wydarzenia miały miejsce

Sekretarz stanu kancelarii premiera stwierdził, że sąd nad Judaszem "to nie jest tradycja, pod którą by się przypisywał". Jak dodał, "sfera faktów w sprawie jest dwojaka", a tego typu wydarzenia miały miejsce również wtedy, gdy jeszcze nie rządził PiS. 

W Pruchniku to zdaje się odbywało się też wiele lat wcześniej, W roku 2009, czyli za rządów Platformy, też takie wydarzenia miały miejsce

- powiedział Schreiber, przyznając, że "fatalnie, że miały miejsce", ale jego zdaniem wówczas "niektóre media" nie nadawały im takiej rangi.

Na kilkadziesiąt tysięcy miasteczek i wsi w Polsce mamy do czynienia z jednym incydentem. Jest to powód do ubolewania, ale nie należy z tego robić afery międzynarodowej (...). Nie mamy do czynienia z biciem kukły Żyda, tylko kukły Judasza

- podkreślił.

Zobacz wideo

---

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (130)
Łukasz Schreiber z KPRM o "sądzie nad Judaszem": Za czasów PO też takie wydarzenia miały miejsce
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 30 razy 18

  Po blisko czterech latach "rządzenia" dalej trwa refren "Przez osiem ostatnich lat, polcy i polaki byli okłamywani".

 • maaac

  Oceniono 23 razy 15

  Czyli nie wina antysemityzmu mieszkańców Pruchnika ale mediów, że to nagłośniły. Mama pana posła o czysto polskim nazwisku z domu Dulska?
  A tak naprawdę kolejny rżnący durnia. Bo nie problem w zwyczaju ale JAK ten zwyczaj wygląda. Jakby zrobić z Judasza personifikacje ogólnej idei zdrajców to nie było by sprawy. Problem w tym, że na tej imprezie był on personifikacją Żydów jako narodu (charakterystyczny wygląd i bicie za rzekome roszczenia) co jest dowodem na antysemityzm.

 • 13.napletkow.jezusa

  Oceniono 19 razy 13

  Jasne, jasne. Antysemityzm to wina Tuska. My spaliliśmy tą kukłę na rozkaz z Brukseli.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 15 razy 11

  Wymówka jak czterolatka w przedszkolu -"Ona też bazgrała po toalecie, na dodatek ma dziwnego pisiorka""

 • wadp21

  Oceniono 16 razy 10

  No i to tłumaczy wszystko! Za PO też tak było.... Skąd w PiS jest tylu IDIOTÓW którzy bez żenady w blasku fleszy robią z siebie kretynów i są z tego zadowoleni. Panie Schreiber! Honor i twarz ma się jedną. Jednak Pańska twarz to już nie jest twarz tylko obrzydliwa , swojska , przaśna morda polskiego ksenofoba i kołtuna! Amen

 • taunus68

  Oceniono 9 razy 9

  Schreiber czy to jest polskie nazwisko? Co się ze mną dzieje? Przesiąkłem już tą retoryką na całego...

 • kukunapniu

  Oceniono 13 razy 9

  "W roku 2009, czyli za rządów Platformy" ... czyli także w tym czasie kiedy prezydentem był Lech Kaczyński?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX