Patryk Jaki krytykowany za słowa o Wehrmachcie. Dziennikarza nazwał "obrońcą sowieckiej agentury"

Po tym, jak Patryk Jaki porównał nauczycieli z Sosnowca do żołnierzy Wehrmachtu, w mediach społecznościowych rozpętała się burza. Wiceminister sprawiedliwości został wielokrotnie skrytykowany i wdał się w przepychankę słowną z publicystą, którego nazwał "jednym z najgłupszych polskich dziennikarzy".
Zobacz wideo

Będąc gościem w programie "Gość Radia ZET" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki porównał grupę nauczycieli z Sosnowca do żołnierzy Wehrmachtu. Mówił o sytuacji z 10 kwietnia - wówczas nauczyciele jednej z sosnowieckich szkół ubrani na czarno ustawili się w szpaler przy wejściu do placówki i milcząco witali swoich kolegów po fachu, którzy zdecydowali się przyjść do pracy i dołączyć do komisji nadzorujących egzamin gimnazjalny.

- Problem z nauczycielami jest jeszcze jeden: mianowicie, że oni walczą o godność, a sami łamią godność nauczycieli, którzy chcą, mimo tego, że każdy chciałby więcej zarabiać, ale chcą zostać z uczniami. To, co zrobili nauczyciele np. w Sosnowcu, czyli ustawili szpaler, tak jak ustawiał Wehrmacht w wielu miastach. To jest upokarzanie ludzi, ostracyzm, który dla mnie osobiście jest nie do zaakceptowania. Osoby, które zrobiły ten szpaler, nigdy nie powinny być nauczycielami - mówił na antenie Radia ZET Patryk Jaki.

Patryk Jaki wdał się w słowną przepychankę z dziennikarzem "Gazety Wyborczej"

Wiceminister sprawiedliwości szybko wycofał się ze swoich słów i przeprosił za swoje słowa. - Ja porównałem zachowanie, upokarzanie innych szpalerami - tak w Radiu Plus tłumaczył swoje słowa o nauczycielach Patryk Jaki. - To porównanie było złe, ja się z tego wycofuję - dodał. 

Mimo przeprosin sprawa wywołała oburzenie wielu komentujących. Jedną z osób, które potępiły słowa Patryka Jakiego jest Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej". Na swoim prywatnym profilu na  Twitterze napisał: "Podczas drugiej wojny światowej z niemieckich rąk zginął co trzeci polski nauczyciel. Porównując strajkujących nauczycieli do Wehrmachtu Patryk Jaki dopuścił się więc kolosalnej niegodziwości".

Na odpowiedź wiceministra sprawiedliwości nie trzeba było czekać zbyt długo. W odpowiedzi na komentarz dziennikarza Patryk Jaki nazwał Bartosza Wileńskiego "obrońcą sowieckiej agentury" i zarzucił mu kłamstwo, zaznaczając, że mówił tylko o kilku nauczycielach z Sosnowca, którzy zrobili szpaler. "Nie ma dla nich obrony" - napisał Patryk Jaki. 

W komentarzu do swojej poprzedniej wypowiedzi Patryk Jaki dodał: "Po raz kolejny Wieliński udowadnia, że jest jednym z najgłupszych polskich 'dziennikarzy'. Nawet przepisać precyzyjnie tezy nie potrafi". Publicysta odpowiedział politykowi pisząc, że ten zaczął tracić nerwy.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

Oceany to ponad 70% powierzchni Ziemi. Pomóż nam je chronić!Oceany to ponad 70% powierzchni Ziemi. Pomóż nam je chronić! Fot. greenpeace.pl

Więcej o: