Burze piaskowe przechodzą nad Polską. Ograniczona widoczność i tumany kurzu. "Czy to Dubaj? Nie!"

Na zdjęciach udostępnianych przez mieszkańców różnych części Polski widać tumany kurzu i piasku wzbijane w górę przez silny wiatr. Z powodu burz piaskowych widoczność na drogach jest bardzo ograniczona, a kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.
Zobacz wideo

Burze piaskowe pojawiły się nad Polską we wtorek 23 kwietnia. Powoduje je przede wszystkim silny wiatr, który unosi pył i piach znad pól. Czym innym natomiast są natomiast prognozy, które przewidują, że od czwartku nad Polskę nadciągnie pył znad Sahary. W związku z tym zjawiskiem na południu Polski zapowiadane są także opady tzw. brudnego deszczu.

Czytaj też: Tony pyłu znad Sahary ciągną do Europy. W Polsce spodziewane brudne deszcze

Burze piaskowe nad Polską. "Czy to Dubaj?"

Mieszkańcy różnych części Polski dzielą się w mediach społecznościowych zdjęciami burz piaskowych, która przechodzi m.in. przez Mazowsze, Pomorze, Kujawy i Wielkopolskę. Na zamieszczanych przez mieszkańców zdjęciach widać tumany kurzu i piasku wzbijane w górę przez silny wiatr. Widoczność na drogach jest bardzo ograniczona, a niebo w niektórych miejscach jest pokryte szaro-żółtym pyłem.

"Czy to Dubaj? Nie! Tak aktualnie wygląda sytuacja pogodowa w wielu miejscach Polski, gdzie porywom wiatru o prędkości do 60-80 km/h towarzyszą silne zamiecie pyłowe, a duży niedobór opadów z wysuszoną ściółką sprzyjają powstawaniu coraz groźniejszych pożarów!" - napisał na Facebooku łowca burz Grzegorz Zawiślak, który zamieścił na swoim profilu zdjęcia burzy piaskowej z okolic Makowa Mazowieckiego, Nidzicy i Kujaw.

Z powodu burz piaskowych kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami m.in. na drodze krajowej numer 60, gdzie z uwagi na słabą widoczność wywołaną przez burzę piaskową doszło do kolizji dwóch samochodów ciężarowych.

Synoptycy przewidują, że pyły znad Sahary mogą się unosić nad Polską nawet do piątku 26 kwietnia.

----

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: