Strajk nauczycieli. List otwarty do premiera - edukacji nie naprawi jednodniowy happening "okrągłego stołu"

Podczas manifestacji nauczycieli przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie odczytano list skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego. Strajkujący pracownicy oświaty postrzegają propozycję "okrągłego stołu" jako próbę pozorowania dialogu.
Zobacz wideo

List do premiera został odczytany podczas manifestacji w Warszawie przez nauczycielkę matematyki z Poznania, Annę Schmidt-Fic. Został on także udostępniony w formie petycji, którą podpisali już m.in. nauczyciele, Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy (reprezentujący 960 protestujących placówek oświatowych), rodzice (Rodzice Przeciw Reformie Edukacji, Inicjatywa Rodziców Zatrzymać Edukoszmar, NIE dla chaosu w szkole, Szkoła to nie eksperyment), profesorowie oraz przedstawiciele kultury zrzeszeni w Społecznym Komitecie "Wspieram Nauczycieli".

Strajk nauczycieli. List otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego - kompromis nie zostanie wypracowany podczas "jednodniowego happeningu" na Stadionie Narodowym

W liście skierowanym do Mateusza Morawieckiego przeczytać można, że nauczyciele odebrali propozycję organizacji okrągłego stołu na Stadionie Narodowym jako formę "pozorowanego dialogu". Protestujący podkreślają, że brak kompromisu między przedstawicielami związków zawodowych, a rządem nie zostanie wypracowany podczas "jednodniowego happeningu nazwanego okrągłym stołem".

Według nich najlepszym sposobem będzie natychmiastowe rozpoczęcie rozmów z premierem na forum Rady Dialogu Społecznego : "To warunek konieczny, by jakiekolwiek zaproszenia strony rządowej mogły być traktowane jako autentyczny wyraz woli wspólnej pracy, a nie taktyczny wybieg mający tworzyć pozór otwartości na dialog". Jak wynika z listu nauczycieli zmiany powinny być wprowadzone jak najszybciej, jednak ze względu na dobro dzieci nie może być to przeprowadzone podczas jednego spotkania. Przyszłe rozmowy mają dotyczyć nie tylko spełnienia postulatów płacowych pracowników oświaty, ale także poprawy stanu edukacji w Polsce.

Nauczyciele zarzucają obecnemu rządowi źle przeprowadzoną reformę oświaty - zmiany miały być zbyt pośpieszne, nieprzygotowane i wprowadzone mimo krytyki środowiska edukacyjnego. Protestujący uważają, że należy podjąć jak najszybsze działania, które mają na celu naprawić skutki reformy edukacji: "Konieczna jest korekta podstaw programowych, przede wszystkim redukcja treści nauczania, realne przygotowanie się na kumulację roczników - zwiększenie liczby miejsc w liceach i technikach, powrót do szkół uczniów z niepełnosprawnościami".

Zobacz wideo

***

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

Plastik zagraża zwierzętom i ludziom. Pomóż powstrzymać tę plagęPlastik zagraża zwierzętom i ludziom. Pomóż powstrzymać tę plagę Fot. greenpeace.pl

Więcej o: