Prokuratura bada zajście w Pruchniku pod kątem nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym

Prokuratura zleciła policji zbadanie "sądu nad Judaszem" w Pruchniku. Postępowanie prowadzone jest w sprawie "znieważenia z powodów narodowościowych" - informuje nas Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu. Sprawdzane jest między innymi, kto organizował i nadzorował antysemicką akcję.
Zobacz wideo

Jak informuje Gazeta.pl Anna Długosz z jarosławskiej policji, żadnych zgłoszeń ws. zajść nazywanych "sądem nad Judaszem" komenda nie otrzymała. Funkcjonariusze badają całe zdarzenie na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu. - Przeglądając portale internetowe sama zobaczyłam relację z tego zdarzenia. W moim przeświadczeniu zaistniało podejrzenie popełnienia przestępstwa - mówi Gazeta.pl prok. Agnieszka Kaczorowska.

Postępowanie prowadzone jest pod kątem nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych lub wyznaniowych. - Jest to zagrożone karą pozbawienia wolności do lat dwóch - dodaje prok. Kaczorowska. Policja obecnie zabezpiecza nagranie i zdjęcia. Sprawdzane jest, kto zorganizował antysemicką akcję w Pruchniku, kto nadzorował przebieg i jaki udział miały w tym dzieci. 

Policja niezależnie prowadzi czynności dotyczące wykroczeń. - Dotyczy to wykroczenia w ruchu drogowych oraz nieostrożnego obchodzenia się z ogniem. Na chwilę obecną gromadzimy materiały, ustalamy świadków, analizujemy nagrania - mówi Gazeta.pl Anna Długosz z jarosławskiej policji.

"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku. Jest oświadczenie burmistrza

Wcześniej informowaliśmy, że burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła odniósł się do wydarzeń z piątku. "Sąd nad Judaszem" polegał na ciągnięciu kukły Żyda po ulicy, biciu jej kijami, a na końcu odcięciu głowy, podpaleniu i wrzuceniu do rzeki. W inscenizacji udział wzięli mieszkańcy Pruchnika, w dużej mierze dzieci. Wywołało to oburzenie w Polsce oraz Izraelu, zdarzenie potępił m.in. polski Kościół. Burmistrz miasta zdecydowanie odciął się od wydarzeń, zapewniając, że miasto nie organizowało wydarzenia. Przyznał też, że interpretuje zdarzenie jako prowokację.

W urzędzie nikt nie zgłaszał

Jak ustalił portal Gazeta.pl, nikt w urzędzie nie zgłaszał organizacji tego zdarzenia, a samorząd nie wydawał żadnych zgód w tej materii. Lokalne władze same są zaskoczone przebiegiem "sądu nad Judaszem" i obawiają się, że kontrowersje związane z antysemickim zabarwieniem tego przedstawienia może zaszkodzić turystyce w regionie. 

Zobacz wideo

***

Jedną z organizacji, która działa na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (218)
Prokuratura bada zajście w Pruchniku pod kątem nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym
Zaloguj się
 • bknbkn

  Oceniono 30 razy 18

  Jedwabne i Pruchnik powinny nawiązać braterskie kontakty. Mogą wymieniać się antysemicką , długoletnią tradycją ...

 • zdanie

  Oceniono 32 razy 18

  Moim zdaniem sprawę warto przeanalizować pod kątem wychowawczym. Normalny rodzic zabroniłby dziecku zabawy w bicie człowieka, zabawy w pogrom.

 • jurek4491

  Oceniono 25 razy 17

  Prokuratura pozoruje dochodzenie , w Prudniku wszystko odbyło się zgodnie z linią partii rządzącej .

 • justas32

  Oceniono 29 razy 15

  W "Boracie" śmiałem się z dzikusów którzy biją kukłę Żyda. Teraz okazało się że to się dzieje w moim kraju. Dzicz, utwierdzana w głupocie przez Kościół Katolicki ...

 • jxl82

  Oceniono 21 razy 13

  Zaatakują pewnie również garnizon rzymski w Rzeszowie , a zwłaszcza tamtejszy Lupanar heroicznie broniony przez Marka "Amora" Kuchcińskiego.

 • falbor

  Oceniono 16 razy 8

  proponuję zacząć od przesłuchania twórcy zinstytucjonalizowanego przemysłu napuszczania jednych na drugich, ale to trzeba się pofatygować do warszawy...

 • helwiusz

  Oceniono 11 razy 5

  W Wielkiej Brytanii co roku 5 listopada pali się kukłę niejakiego Guya Fawkesa, katolika, który w 1605 r. próbował wysadzić parlament w powietrze. Tamtejszy prokurator powinien zabrać się za uczestników tych widowisk, boć to przecież niewątpliwe nawoływanie do nienawiści na tle różnic wyznaniowych. Że Fawkes planował był kiedyś zbrodnię raczej nie ma znaczenia; wszak Judasz też nie był niewiniątkiem, a jednak kukłę jego ochroną prawną dziś otaczamy.

  Periodyczne, symboliczne unicestwianie sławnych złoczyńców z przeszłości to jest tradycja praktykowana jak świat szeroki. Kukłę Judasza palą lub wieszaja katolicy, Hamana Żydzi, anglikanie Guya Fawkesa, kto kogo tam jeszcze...? Prokuratorzy bedą mieli masę roboty nie tylko w Polsce. Trzeba będzie przyjrzeć się uważnie każdej takiej kukle - kogo właściwie ona reprezentuje? Biegli eksperci od rozstrzygania tożsamości kukieł pilnie potrzebni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX