Sędziowie napisali list do Morawieckiego. Oburzenie po porównaniu do faszystowskich kolaborantów

Sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego. Są oburzeni jego wypowiedzią, w której porównał polskich sędziów do nazistowskich kolaborantów. Domagają się od premiera wyjaśnień oraz przeprosin.
Zobacz wideo

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Mateusz Morawiecki pojechał do USA na dwudniową wizytę, w trakcie której gościł na Uniwersytecie Nowojorskim. Podczas debaty o zmianach wprowadzanych w polskim sądownictwie za rządów Prawa i Sprawiedliwości, szef Rady Ministrów porównał reformę sądownictwa do rozliczenia kolaborantów we Francji po II wojnie światowej. 

- Dla mnie to jest sytuacja, którą możemy porównać z Francją, z okresem post-Vichy, kiedy Michel Debré w 1958 roku i Charles de Gaulle kompletnie przebudowali system - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki porównał polskich sędziów do nazistowskich kolaborantów

Wypowiedź Mateusza Morawieckiego wywołała ostry sprzeciw środowisk sędziowskich. 

- Jesteśmy porównywani do nazistowskich kolaborantów odpowiedzialnych za śmierć, za deportację siedemdziesięciu tysięcy Żydów - na antenie TVN24 powiedział Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. 

- Panie premierze Morawiecki, jak pan śmie opowiadać takie banialuki, jak pan śmie wysuwać takie oszczerstwa pod adresem polskich sędziów? - powiedział adwokat Michał Wawrykiewicz, członek Inicjatywy "Wolne sądy", na filmie opublikowanym na Facebooku

Dziś do słów Mateusza Morawieckiego, które padły w Stanach Zjednoczonych, odnieśli się sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Na swojej stronie internetowej opublikowali list zaadresowany do premiera. 

Szanowny Panie Premierze. Jako patrioci i sędziowie wyrażamy głębokie oburzenie słowami Pana Premiera wypowiedzianymi w ostatnich dniach w Nowym Jorku. W naszej ocenie uwłaczają one godności piastowanego przez Pana urzędu. Ta krótka wypowiedź stanowi mieszankę manipulacji i nieprawdy. Jest  przejawem szkalowania własnego kraju oraz naszych sojuszników. Poniżej wyjaśniamy nasze stanowisko i oczekujemy niezwłocznego opublikowania odpowiedzi z przeprosinami

- czytamy na stronie stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" domaga się przeprosin od premiera

Sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" tłumaczą w swoim liście, że "porównanie sędziów do faszystowskich kolaborantów jest haniebne" i nie rozumieją, z kim mieliby współpracować polscy sędziowie, aby dokonywać masowych zbrodni przeciwko ludzkości. "Na jakiej podstawie premier polskiego rządu stawia znak równości pomiędzy polskimi sędziami a ludźmi odpowiedzialnymi za wywiezienie z Francji do obozów zagłady kilkudziesięciu tysięcy Żydów?" - pytają autorzy listu.

W liście czytamy także, że twierdzenie, iż 80-85 proc. Polaków popiera reformę polskiego sądownictwa, nie jest prawdziwe. Powołując się na badania CBOS i IBRIS, sędziowie ze stowarzyszenia "Iustitia" przypominają, że poparcie dla zmian w sądownictwie wprowadzanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości nigdy nie przekroczyło 50 proc.

Sędziowie podkreślają również, że porównując polskich sędziów do nazistowskich kolaborantów, premier działa na szkodę Polski na arenie międzynarodowej. "Wypowiedź Premiera odbieramy jako niezrozumiałe i niespotykane w świecie szkalowanie instytucji własnego kraju. Nie tylko budzi skojarzenia z używanym w kręgach rządowych terminem „ojkofobia”, ale obniża zaufanie zarówno Polaków, jak i instytucji zagranicznych do polskiego sądownictwa, które i tak zostało nadwyrężone po tym jak podjęto szereg działań mających na celu zwiększenie wpływu polityków na sądy oraz uruchomiano kampanię bilboardową na koszt polskiego podatnika" - piszą autorzy listu. Sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" przypominają także, że reformy polskiego sądownictwa spotykają się z szeroką krytyką instytucji międzynarodowych.

Na koniec pragniemy dodać, że zgadzamy się z Panem Premierem, że aktywność niektórych postkomunistycznych polityków budzi niepokój, zwłaszcza gdy nazywają oni sędziów „złodziejami”, a jednocześnie są odpowiedzialni w Polsce za wdrażanie „reform sądowych”.

- pisze Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", domagając się od premiera wyjaśnień oraz przeprosin.

Cały list Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" do premiera Mateusza Morawieckiego można przeczytać na stronie internetowej stowarzyszenia

Zobacz wideo

***

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ekologicznego rolnictwa jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

Wspieraj działania na rzecz rolnictwa dobrego dla ludzi, zwierząt i planetyWspieraj działania na rzecz rolnictwa dobrego dla ludzi, zwierząt i planety Fot. greenpeace.pl

Więcej o: