Patryk Jaki: Nauczyciele w Sosnowcu ustawili szpaler, tak jak ustawiał Wehrmacht w wielu miastach

Patryk Jaki wypowiedział się na temat strajku nauczycieli. Porównał pracowników jednej ze szkół w Sosnowcu do sytuacji z żołnierzami Wehrmachtu. - Nie życzę sobie, żeby oni kiedykolwiek uczyli moje dziecko czy jakiekolwiek inne dziecko - powiedział wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Patryk Jaki był gościem programu "Gość Radia ZET", gdzie odpowiedział na pytanie o to, dlaczego obóz rządzący jest niechętny nauczycielom. Wiceminister sprawiedliwości powiedział, że w latach 2012-2015 nie było podwyżek nauczycieli, a teraz pensje pracowników oświaty mają sukcesywnie rosnąć. Podkreślił także, że propozycja rządu dotycząca podniesienia pensum daje nauczycielom możliwość dłuższej pracy, a co za tym idzie - podniesienia miesięcznego wynagrodzenia.

- Niektórzy chcieliby dłużej pracować, a niestety nie mogą - powiedział Patryk Jaki. 

Wiceminister sprawiedliwości powiedział także, że nauczyciele powinni "przestać przebierać się za zwierzęta i wydawać jakieś absurdalne piosenki". Zdaniem Patryka Jakiego takie zachowania uderzają w wizerunek zawodu nauczyciela i niszczą jego autorytet. 

Patryk Jaki, nauczyciele i... Wehrmacht

- Problem z nauczycielami jest jeszcze jeden: mianowicie, że oni walczą o godność, a sami łamią godność nauczycieli, którzy chcą, mimo tego, że każdy chciałby więcej zarabiać, ale chcą zostać z uczniami. To, co zrobili nauczyciele np. w Sosnowcu, czyli ustawili szpaler, tak jak ustawiał Wehrmacht w wielu miastach. To jest upokarzanie ludzi, ostracyzm, który dla mnie osobiście jest nie do zaakceptowania. Osoby, które zrobiły ten szpaler, nigdy nie powinny być nauczycielami. 

Patryk Jaki mówił o sytuacji z 10 kwietnia, kiedy w jednej ze szkół w Sosnowcu grupa ubranych na czarno nauczycieli ustawiła się przy wejściu do szkoły i w milczeniu witała osoby, które zgłosiły się do pracy w zespole nadzorującym przebieg egzaminu gimnazjalnego. Sytuacja ta zbulwersowała m.in. prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, który powiedział, że zdjęcie stojących w szpalerze nauczycieli "kojarzy się z najgorszymi czasami w polskiej historii", o czym pisała "Gazeta Wyborcza".

Gospodarz programu Beata Lubecka zwróciła Patrykowi Jakiemu uwagę, mówiąc, że przesadził. Wiceminister sprawiedliwości podkreślił, że jego wypowiedź nie jest przesadą i ocenił, że nauczyciele z Sosnowca upokarzali innych nauczycieli, którzy chcieli zostać z uczniami. 

- Każdy ma prawo strajkować, ale nie wolno łamać godności innych nauczycieli. Nie wiem, czy pani czytała, ale ja czytałem wypowiedź nauczycielki, która musiała przejść przez ten szpaler. Z płaczem przechodziła przez ten szpaler i wcale się nie dziwię. Jeszcze raz chcę podkreślić: ludzie, którzy zrobili ten szpaler, nigdy nie powinni być nauczycielami i nie życzę sobie, żeby oni kiedykolwiek uczyli moje dziecko czy jakiekolwiek inne dziecko - podsumował Patryk Jaki. 

Kontrowersyjna wypowiedź Patryka Jakiego. Czym był Wehrmacht?

Wehrmacht to miano, którym określa się całość sił zbrojnych III Rzeszy, z wyłączeniem Waffen-SS, których naczelnym dowódcą był Adolf Hitler. Wehrmacht został utworzony 16 marca 1935 roku. W czasie II wojny światowej Wehrmacht, razem z Gestapo i Waffen-SS, brał udział w zbrodniach wojennych. Żołnierze Wehrmachtu byli odpowiedzialni m.in. za rozstrzeliwanie ukrywającej się przed zagładą ludności żydowskiej, tłumienie powstania warszawskiego oraz dokonywanie zbrodni na ludności polskiej oraz likwidację buntu więźniów obozu koncentracyjnego w Sobiborze w 1943 roku.

Zobacz wideo

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

NIiedźwiedź greanpeaceNIiedźwiedź greanpeace greanpeace

Więcej o: