"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku. Burmistrz wydał oświadczenie: Odczytuję to jako prowokację

Wacław Szkoła, burmistrz Pruchnika, odniósł się do "sądu nad Judaszem", antysemickiego przedstawienia, które miało miejsce na Podkarpaciu. "Nikt z Urzędu Miejskiego nie organizował, ani nie wydawał zgody na jego przeprowadzenie" - informuje Szkoła, dopatrując się jednocześnie w wydarzeniu prowokacji.
Zobacz wideo

Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła odniósł się do "sądu nad Judaszem", który odbył się w mieście w Wielki Piątek. Ów "sąd" polegał na ciągnięciu kukły Żyda po ulicy, biciu jej kijami, a na końcu odcięciu głowy, podpaleniu i wrzuceniu do rzeki. W inscenizacji udział wzięli mieszkańcy Pruchnika, w dużej mierze dzieci. Wywołało to oburzenie w Polsce oraz Izraelu, zdarzenie potępił m.in. polski Kościół.

Zajścia w Pruchniku. Burmistrz pisze o prowokacji

Do "sądu nad Judaszem" odniósł się Wacław Szkoła, burmistrz miasta. "W związku z zaistniałym w Wielki Piątek zdarzeniem, polegającym na zorganizowaniu tzw. „sądu nad Judaszem” przez niewielką grupę osób, informuję że nikt z Urzędu Miejskiego nie organizował, ani nie wydawał zgody na jego przeprowadzenie" - informuje burmistrz. Włodarz Pruchnika przyznaje, że w przeszłości inscenizowane sądy rzeczywiście się odbywały, ale zaniechano tego "kilkanaście lat temu". "W obecnych czasach, gdy próbuje się przypisać Polakom zbrodnie dokonane przez okupantów podczas II wojny światowej, podobne inscenizacje mogą zostać wykorzystane przez wrogów naszej Ojczyzny jako przykłady rzekomego antysemityzmu Polaków" - stwierdza Szkoła. 

Jak zapewnia burmistrz, "społeczność Pruchnika przez dziesięciolecia żyła zgodnie ze społecznością żydowską, niejednokrotnie ukrywając sąsiadów przed hitlerowskimi prześladowaniami podczas II wojny światowej". W oświadczeniu czytamy, że na terenie miasta "występowały liczne przykłady odwagi, poświęcenia i bohaterstwa w przeciwstawianiu się zbrodni Holokaustu".

Dalej Szkoła wyraża ubolewanie z powodu zdarzenia. Fakt, że uczestniczyły w nim dzieci nazywa "żałosnym i nieodpowiedzialnym". Burmistrz ma też własną interpretację piątkowych zajść. Jak sam pisze, odczytuje to jako prowokację "środowisk lub osób, które - nie wiedzieć dlaczego - za nic mają dobre imię Pruchnika, jak i całej naszej ojczyzny". Na końcu oświadczenia Szkoła zapewnia, że "podjęte wszelkie możliwe działania, aby w przyszłości podobne wydarzenia nie miały miejsca".

Zobacz wideo

Jedną z organizacji, która działa na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (337)
"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku. Burmistrz wydał oświadczenie: Odczytuję to jako prowokację
Zaloguj się
 • szcz9

  Oceniono 55 razy 39

  Ok, panie burmistrzu, ale uczestniczyły w tym dzieci, które uczą się w podległych panu szkołach, czy rolą gminy nie powinno być teraz przeprowadzenie akcji edukacyjnej z zakresu tolerancji i walki ze stereotypami antysemickimi. No i jeszcze drobiazg: nawet jeżeli to była prowokacja to jednak zorganizowali ją mieszkańcy pana gminy i zarządzanej przez pana gminie przynosi ona wstyd.

 • maciek76

  Oceniono 46 razy 32

  W ramach prowokacji przeciwko Polakom Żydzi sami zamknęli się w stodole i podpalili. Pewnie kukła i dzieci też Niemieckie. Całkiem logiczne. A na ulicach w tym mieście chulaj dusza - urzędnicy miejscy i policja akurat byli w innym miejscu.

 • pan.szklanka

  Oceniono 34 razy 24

  Otóż to. To prowokacja. To te same dzieci, o których mówił Michalik, że "lgną, szukają miłości i wciągają do wyra duchownych".

 • okiemserca

  Oceniono 26 razy 22

  serio NIE DA SIE sprawdzic kto to zorganizował? Tak wielka kukłe nie robi sie w nocy ze szwagrem, - czy to zrobiło miasto? czy koscioł? czy szkoła?

 • damtek

  Oceniono 26 razy 22

  Zdrajcę można bez litości zatłuc kijami - tego dowiedziałem się w czasie świąt Wielkiej Nocy od wierzących w miłosiernego Boga, obrońców życia, przekonanych, że Islam to religia barbarzyńców.
  Wojciech Kussowski/twitter

 • pine.tree

  Oceniono 21 razy 19

  Burmistrz nic nie wiedział, kościół też jest zaskoczony. Wygląda więc, że podobnie jak w przypadku "urodzin Hitlera", wszystkiemu winni będą dziennikarze którzy nagłaśniają patologiczne tradycje.

 • kakson321

  Oceniono 22 razy 18

  Tak się boją uchodźców, islamistów, a wystarczy podjechać na podkarpacie, basion ciemnoty i sredniowiecza i zobaczyc dzicz, ktora w XXI wieku bije kijami kukły, pewnie chętnie by palili czarownice na stosie i innych. Pozniej oczywiscie do kościółka do spowiedzi, a w wyborach oczywiście zelazny elektorat wiadomo jakiej partii (tam gdzie największa ciemnota tam mają 70%). Pewnie jakby zadać kilka pytań to połowa by twierdziła że słońce kręci się wokół Ziemi i jest ona płaska, ale nikt nie powie ze czarne jest czarne, bo wstali z kolan. Zachod ma szanse byc Europejski, ale wschód to wyglada że jest bardziej zacofany niz Białoruś czy Ukraina, żal ze patologia rujnuje wizerunek kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX