Ważą się losy strajku nauczycieli. Sławomir Broniarz: wrzesień będzie sprawdzianem

Jeden z możliwych scenariuszy to zawieszenie strajku nauczycieli przed maturami i jego powrót we wrześniu. O tym będą we wtorek decydować działacze ZNP. Szef związku Sławomir Broniarz mówi w wywiadzie, czemu jego zdaniem wrzesień będzie ważnym momentem.
Zobacz wideo

Po świętach wraca sprawa strajku nauczycieli. We wtorek najpierw odbędzie się pikieta przed MEN, a później spotka się Prezydium Zarządu Głównego ZNP. O przyszłości strajku zdecydują przedstawiciele wszystkich szesnastu okręgów związku. Rozważają kontynuację strajku w obecnej formie, zawieszenie go lub strajk rotacyjny w różnych szkołach. Według danych ZNP, od 8 kwietnia do piątku 19 kwietnia z szesnastu tysięcy placówek biorących udział w strajku nauczycieli, wycofało się około dwóch tysięcy. 

We wtorek rano w TVN24 szef ZNP Sławomir Broniarz mówił, że jest sceptyczny jeśli chodzi o możliwość zawieszenia strajku we wtorek. 

Strajk nauczycieli mógłby zablokować matury

Problemem jednak są zbliżające się matury. Do końca tygodnia maturzyści muszą otrzymać świadectwa ukończenia szkoły. To warunek konieczny, by byli dopuszczeni do egzaminu dojrzałości. Tymczasem strajkujący nauczyciele nie biorą udziału w radach klasyfikacyjnych, co uniemożliwia wystawienie i zatwierdzenie ocen na świadectwach. Część pedagogów decyduje się na wystawienie ocen. 

Sławomir Broniarz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" pt. "Wygramy teraz albo we wrześniu" mówi, że strajk nauczycieli może zostać zawieszony i wrócić po wakacjach. - Zwracamy uwagę na fakt, że wrzesień będzie sprawdzianem dla obecnej ekipy rządowej w kontekście podwójnego rocznika - stwierdził Broniarz. 

W piątek na Stadionie Narodowym ma odbyć się "okrągły stół” o problemach w oświacie. To inicjatywa premiera Mateusza Morawieckiego. Strajkujący nauczyciele domagają się wzrostu płac i większych nakładów na oświatę.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: