Szykuje się strajk pracowników socjalnych. Wypłaty 500 plus mogą zostać zablokowane

"Rzeczpospolita" donosi: wypłaty 500 plus mogą zostać zablokowane z powodu strajku pracowników socjalnych. Protestować może nawet 40 tys. urzędników.
Zobacz wideo

Jak czytamy we wtorkowym wydaniu dziennika, strajk może rozpocząć się już niedługo. Protest wśród pracowników socjalnych stwarza ryzyko, że wnioski o przyznanie pieniędzy z programu 500 plus będą rozpatrywane z opóźnieniem. Dotyczy to też świadczenia na pierwsze dziecko, które obiecał Jarosław Kaczyński, i które miało być wypłacane od lipca

Strajk pracowników socjalnych. Co z 500 plus?

Pracownicy socjalni oprócz podwyżki niskich pensji (średnio 1902 zł na rękę) chcą też zmiany w systemie udzielania pomocy, tak, by kłaść nacisk na przeciwdziałaniu patologiom w rodzinie, a nie tylko reagowanie. - Tego strajku by nie było, gdyby przez ostatnie pół roku naszego protestu rząd podjął z nami rozmowy - mówi "Rzeczpospolitej" Paweł Maczyński, przewodniczący Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. -Jedno, nawet kilkugodzinne spotkanie w marcu tego roku trudno uznać za wysłuchanie naszych postulatów, tym bardziej że najczęściej w odpowiedzi słyszeliśmy, że nie da się ich zrealizować - dodaje.

Według gazety impulsem do strajku miałaby być ogłoszenie obietnicy świadczenia na pierwsze dziecko przy jednoczesnym obcięciu kosztów jego obsługi. Według pracowników ma to doprowadzić do zmniejszenia ich pensji.

Strajk miałby się rozpocząć na przełomie czerwca i lipca.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: