Joachim Brudziński o "sądzie nad Judaszem" w Pruchniku: idiotyczna, pseudoreligijna hucpa

Szef MSWiA wyraził swoją dezaprobatę wobec "sądu nad Judaszem", do którego doszło na Podkarpaciu w trakcie świąt wielkanocnych. Brudziński przestrzegł również przed wizerunkowym kosztem osobliwego zwyczaju.
Zobacz wideo

"Pytanie, jacy "szatani" byli w Pruchniku czynni, że po latach przerwy i wezwań miejscowego proboszcza, ktoś reaktywował idiotyczną, pseudoreligijną hucpę? Koszta wizerunkowe dla Kościoła, Polski i Polaków olbrzymie" - pyta Joachim Brudziński na Twitterze.

Minister spraw wewnętrznych odniósł się w ten sposób do wydarzenia w Pruchniku na Podkarpaciu, gdzie w Wielki Piątek odbył się obrzęd tak zwanego "sądu na Judaszu", polegający na biciu kijami kukły przedstawiającej Judasza Iskariotę - z pejsami, długą brodą i w jarmułce.

Brudziński przypomniał, że "Kościół w Polsce w czasach niemieckiej okupacji i niemieckiego nazistowskiego barbarzyństwa, często heroicznie, tak jak wielu Polaków, ratował życie swoich żydowskich braci". Napisał także, że takimi "akcjami zaciera się piękne świadectwo rodziny Ulmów", zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom.

Episkopat krytykuje "sąd na Judaszem"

Wcześniej przewodniczący Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem biskup Rafał Markowski poinformował, że Kościół wyraża dezaprobatę wobec wydarzeń w Pruchniku. „W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” - czytamy w komunikacie bpa Rafała Markowskiego, Przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

W ostatnich latach tradycja sądu nad Judaszem nie była kultywowana, została wznowiona w tym roku.

***

Jedną z organizacji, która działa na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: