Episkopat zabrał głos ws. wydarzeń w Pruchniku. "Kościół nie będzie tolerował objawów pogardy"

"Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego" - pisze w oświadczeniu biskup Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP. Stanowisko episkopatu dotyczy głośnego "sądu nad Judaszem", do którego doszło w Pruchniku.
Zobacz wideo

"W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez biskupa Rafała Markowskiego, przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

Spalenie kukły Żyda w Pruchniku. Episkopat zabiera głos

Dalej bp Markowski pisze: "W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka".

Episkopat odniósł się w ten sposób do wydarzeń, jakie miały miejsce w Pruchniku na Podkarpaciu w piątek. Zorganizowano tam "sąd nad Judaszem", podczas którego dzieci i dorośli okładali kukłę stylizowaną na stereotypowego Żyda. Następnie kukłę przeciągnięto przez miasto, ucięto głowę, podpalono i wrzucono do rzeki. Sprawę krytycznie opisały izraelskie media. 

Jedną z organizacji, która działa na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: