Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Dorośli z dziećmi tłukli kijami kukłę Żyda, później ją spalili

Najpierw kukła Żyda wisi na latarni, później dorosły mężczyzna ciągnie ją po ziemi, a biegnące z tyłu dzieci okładają ją długimi kijami. W końcu kukła zostaje podpalona i wyrzucona do rzeki. W Wielki Piątek mieszkańcy Pruchnika na Podkarpaciu urządzili "sąd nad Judaszem".

W Wielki Piątek o godz. 15 na głównej ulicy w Pruchniku zgromadziły się tłumy, by przeprowadzić "sąd nad Judaszem". Na przydrożnej latarni powieszono ogromną, wypchaną słomą kukłę z pejsami, kapeluszem i czerwonym nosem. "JUDASZ 2019. ZDRAJCA" - głosi napis na workowatym korpusie kukły.

Wydarzenie opisał i sfilmował "Ekspres Jarosławski". W pierwszych scenach wideo zamieszczonego na lokalnym portalu widzimy jak dorosły mężczyzna ciągnie kukłę, za którą pędzi gromada dzieci i okłada długimi kijami. W kolejnej scenie widzimy innego dorosłego z długim na ok. dwa metry kijem. Mężczyzna energicznie uderza w kukłę. "I łup, i łup" - ktoś komentuje, ktoś inny liczy razy. Mężczyzna bije po twarzy, nogach i korpusie. Ponownie do akcji wkraczają rozradowane dzieci.

"Sąd nad Judaszem" w Pruchniku

Dziennikarz "Ekspresu", który był na miejscu, opisuje "sąd nad Judaszem" tak: "W pewnym momencie dwóch mężczyzn odcina kukłę, która na sznurze wleczona jest na plac przed kościołem. Tutaj następuje zapowiadany sąd. Judasz za to, że zdradził Jezusa jest skazany na 30 razów. Do bicia kukły kijkami przystępują dzieci pod przewodnictwem jednego dorosłego. - Jeszcze pięć za to, że chcą odszkodowań od Polski - krzyczy ktoś z tłumu, kiedy pada trzydzieste uderzenie. No to jeszcze pięć za te odszkodowania. Dzieci biją ochoczo". 

Rodzice chętnie dopingowali dzieci. Jak czytamy w lokalnym portalu, co bardziej rzutkie pociechy kopały również kukłę. Na końcu mieszkańcy Pruchnika docierają z kukłą na mostek. Kukle zostaje odcięta głowa, a korpus rozcięty. Jeden z mężczyzn podpala wystającą z dziury słomę, "Judasz" ląduje w rzece.

"Sąd nad Judaszem" jest w lokalną tradycją w Pruchniku, opisaną rzekomo już w XVIII wieku. Jak mówi nam dziennikarz "Ekspresu Jarosławskiego", Kościół miał jej zakazać z powodu nadmiernej agresji. "Sąd", który odbył się w piątek był pierwszym od ok. 10 lat. Wideo z podobnego wydarzenia, tyle że z 2009 r. można znaleźć na serwisie YouTube. Przebieg jest identyczny.

 

Z kolei na Facebooku Wirtualny Skansen jest cała masa fotografii z "sądów nad Judaszem" sprzed wielu lat. Na jednym ze zdjęć pochodzącym z lat 30' widać, że kukła Judasza ma na ramieniu gwiazdę Dawida.

Nie wiadomo, dlaczego po dekadzie do Pruchnika powrócił zwyczaj, nie jest również jasne, kto jest organizatorem wydarzenia. Reporter, z którym rozmawiamy, wyklucza, by mógł to zorganizować samorząd. Najprawdopodobniej to oddolna inicjatywa mieszkańców. Policja nie odnotowała informacji o incydencie.

Wideo i więcej zdjęć z "sądu nad Judaszem" można w całości obejrzeć na stronie "Ekspresu Jarosławskiego".

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: