Strajk nauczycieli. Kościół mediatorem w rozmowach z rządem? Prymas Polski tego nie wyklucza

Kościół mediatorem w sporze nauczycieli z rządem? Nie wyklucza tego prymas Polski abp Wojciech Polak. - Zawsze odpowiadamy, że strony musza o takiego mediatora poprosić. Jeżeli prośba będzie od obydwu stron sporu, to myślę, że Kościół też mógłby rolę mediatora pełnić - powiedział.

Prymas Polski abp Wojciech Polak był gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Duchowny odniósł się do sprawy strajku nauczycieli. - Myślę, że niedobrze się dzieje, jeżeli samo środowisko, to znaczy ludzie, którzy żyją w jednej wspólnocie szkolnej, którzy mają swoją dwudziesto-, trzydziestoletnią historię, którzy są koleżankami, kolegami z pracy, przyjaciółmi, przyjaciółkami, ulegają podziałowi i ulegają właśnie takiej rzeczywistości, w której rosną mury - powiedział abp Polak, życząc nauczycielom, by święta wielkanocna "dużo jedności i pojednania wewnętrznego".

Abp Wojciech Polak: Kościół mógłby pełnić rolę mediatora

Krzysztof Ziemiec zapytał, czy przedstawiciele Kościoła nie mogliby prowadzić mediacji w negocjacjach nauczycieli z rządem. - Zawsze odpowiadamy, że strony musza o takiego mediatora poprosić. Jeżeli prośba będzie od obydwu stron sporu, to myślę, że Kościół też mógłby rolę mediatora pełnić, choć nie wiem, czy akurat w sporze tak konkretnym, który dotyczy tej kwestii płacowej, czy kwestii dotyczącej szkolnictwa - przyznał abp Polak. - Myślę, że ten okrągły stół będzie szerszy i Kościół ma tu swoje doświadczenie, dotyczące wychowania, podzielane lub nie, ale jeśli pojawi się taki głos, będzie on poważnie rozważony - dodał.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (382)
Strajk nauczycieli. Kościół mediatorem w rozmowach z rządem? Prymas Polski tego nie wyklucza
Zaloguj się
 • warszawiak67

  Oceniono 112 razy 100

  Nie może być mediatorem ktoś, kto opowiada się po jednej stronie.

 • maadzik3

  Oceniono 93 razy 87

  Nie, nie moglby. Jestem mediatorem. Pierwsza oczywistoscia roli mediatora jaka sie tlucze do glow adeptom jest to ze mediator musi byc bezstronny wobec przedmiotu sporu i neutralny wobec stron. Kk popierajacy rzad, obrzucajacy w kazaniach (rowniez biskupich) strajkujacych nauczycieli z blotem i zabraniajacy katechetom strajkowac, tudziez wysylajacy ich do pilnowania egzaminow nie spelnia ani jednej przeslanki zostania mediatorem.

 • laik404

  Oceniono 75 razy 67

  Kościół już mediuje. Na Podkarpaciu. Tam gdzie klecha napuścił rodziców na nauczycieli. Przyszli i zrobili awanturę w szkole.

  Wy, klechy, w obłudzie to nie macie konkurencji (o - sorry - przecież jest Pis!)

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 64 razy 56

  Kościół niech zabiera swoich księży i katechetów ze szkół. 1,5 MILIARDA złotych rocznie kosztuje nauczanie bajek - tyle, ile wyniósłby koszt postulowanych podwyżek.

 • as-zalogowany

  Oceniono 57 razy 49

  Za "co łaska"? Kościół mediatorem? Chyba strony rządowej, od której otrzymuje sute daniny.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 49 razy 45

  Kościól mediatorem? Ze "swołoczą"? No dziwne to bardzo.

 • mama.fajnej.trojki

  Oceniono 44 razy 38

  Co ma kościół do edukacji??? Równie dobrze można poprosić lekarzy, policjantów itd...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX