Abp Wojciech Polak przeczytał w kościele list ofiary wykorzystanej przez księdza

Arcybiskup Wojciech Polak to jeden z księży, który nie boi się mówić o problemach Kościoła. Jako jeden z niewielu przeprosił ofiary molestowania przez księży. W czwartek po raz kolejny udowodnił, że stoi po stronie pokrzywdzonych, gdy podczas kazania odczytał list.
Zobacz wideo

Abp Wojciech Polak, prymas Polski, przewodniczył w czwartek rano mszy świętej w katedrze gnieźnieńskiej, podczas której księżą odnawiali swoje przyrzeczenia kapłańskie. Arcybiskup Polak zaskoczył wszystkich, gdy podczas homilii przeczytał list, który niedawno wysłała do niego kobieta. 

Abp Wojciech Polak odczytał w kościele list od ofiary księdza

Metropolita gnieźnieński zaczął od przypomnienia księżom, na czym polega ich posługa - na śledzeniu kroków Chrystusa i robienia z tego z "nieustanną miłością i prawdziwą miłością". Dodał, że Jezus nie przyszedł na ziemię, "aby mu służono, leczy aby służyć. "Czy jest w nas nadal ta nieustanna radość i prawdziwa miłość tego, kto, jak Jezus służy oraz szuka tych, co zaginęli? Czy jest w nas po prostu radość bycia księdzem?" - pytał abp Polak. 

Podkreślił, że współcześni księża tak samo jak Jezus muszą iść do "wszelkiej ludzkiej nędzy: do każdego nędzarza, ubogiego, cierpiącego, do tych, co stracili nadzieję, co się w życiu pogubili, co pytają nas jeszcze o drogę, ale i do tych, co ze zdziwieniem czy pogardą na nas patrzą".

Następnie nastąpił fragment, o którym później zrobiło się głośno. Arcybiskup Polak odczytał list, który kilka dni temu anonimowo wysłała mi kobieta, która była ofiarą molestowania seksualnego przez księdza. Prymas Polski powiedział, że obowiązkiem kapłanów jest stawanie wobec ludzi skrzywdzonych i oburzonych, wykorzystanych i wzgardzonych. 

Musicie pamiętać, że krzywda odcisnęła się na mnie bardzo głęboko i wpłynęła na relację z Bogiem i z drugim człowiekiem i nawet po wielu latach nie jestem zdolna, aby w pełni zaufać kapłanowi, przestać się go bać. Więc, jeszcze raz proszę, aby kapłan, na nowo odkrył powołanie, którym obdarzył go Bóg. W tym nie powinno być lęku przed wiernymi 

- cytował abp Polak słowa kobiety.