Ruszyła akcja "Wielkanoc". Na drogach pracuje 5,5 tysiąca policjantów

Ponad 5,5 tysiąca policjantów stara się dziś zapewnić bezpieczeństwo i płynności ruchu na polskich drogach. Wzmożona aktywność funkcjonariuszy policji związana jest z akcją "Wielkanoc", która potrwa do Poniedziałku Wielkanocnego włącznie.
Zobacz wideo

W tym roku policyjna akcja "Wielkanoc" zaczęła się 19 kwietnia o godzinie 6:00, a zakończy się 22 kwietnia o godzinie 22:00. W tym czasie policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem na drogach. W sumie w akcji "Wielkanoc" bierze udział 5,5 tysiąca funkcjonariuszy. Będą najbardziej aktywni dziś oraz w poniedziałek, kiedy ruch na drogach będzie wyjątkowo wzmożony.

Akcja "Wielkanoc". Na drogach będzie znacznie więcej policjantów niż na co dzień 

Komenda Główna Policji zapowiedziała, że w czasie tegorocznej akcji "Wielkanoc" policja będzie wykorzystywać oznakowane i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, radarowe i laserowe mierniki prędkości, a w przypadku dobrej pogody także policyjne motocykle. Do kontroli ruchu na polskich drogach zostanie wykorzystany także policyjny śmigłowiec. Najwięcej funkcjonariuszy policji możemy spotkać m.in. na wylotówkach z dużych miast i w miejscach zwężenia dróg.

"Funkcjonariusze będą kontrolowali prędkość, a także stan techniczny samochodów, dlatego też lepiej sprawdzić, czy auto jest przygotowane do jazdy jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Odpowiedzialny kierowca powinien sprawdzić między innymi, czy wszystkie światła są sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne. (...) Pamiętajmy o podstawowych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dojechać na święta. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach" - czytamy na stronie Komendy Stołecznej Policji.

Policja ostrzega także przed jazdą pod wpływem alkoholu, przypominając, że nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na koncentracje i refleks.

Akcja "Wielkanoc" 2018. Ponad 1000 kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu

Akcja "Wielkanoc" przeprowadzana była także w ubiegłym roku. Podczas prowadzonych w 2018 roku działań, w całym kraju doszło do 238 wypadków, w wyniku których śmierć poniosły 23 osoby, a ranne zostały 303 osoby. W 2018 roku zatrzymano aż 1 151 kierujących będących pod wpływem alkoholu. Głównymi przyczynami wypadków były nadmierna prędkość oraz nieprawidłowe wyprzedzanie.