Dziś Wielki Piątek - drugi dzień Triduum Paschalnego. Katolików obowiązuje post ścisły

Dziś Wielki Piątek. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. W kościołach nie sprawuje się mszy.
Zobacz wideo

Wieczorem wierni uczestniczą w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej, na jej zakończenie udzielana jest Komunia Święta. Organizowane są także publiczne nabożeństwa Drogi Krzyżowej. 

Historyk ksiądz doktor Robert Ogrodnik przypomina, że centralnym nabożeństwem sprawowanej w Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej jest adoracja krzyża. "Wszyscy mogą podjeść do ołtarza bez względu czy są wierzący, czy są poszukujący (...) czy przystępują do Komunii Świętej lub z różnych powodów do niej nie przystępują. Głównym akcentem Wielkiego Piątku jest oddanie czci krzyżowi Jezusa Chrystusa, symbolizujący bramę zmartwychwstania" - zaznacza ksiądz Robert Ogrodnik. 

Czytaj więcej: Wielki Piątek dniem wolnym od pracy? Czy tego dnia sklepy będą otwarte? Do której otwarta Biedronka, Auchan, Tesco?

Wielki Piątek, czyli dzień żałoby

Biblista i wykładowca UKSW ksiądz profesor Waldemar Chrostowski mówi, że Wielki Piątek przypomina o wydarzeniach męki i śmierci Chrystusa, która ponad dwa tysiące lat temu miała miejsce w Jerozolimie. Podkreśla, że wielu wiernych w tym czasie pielgrzymuje do Ziemi Świętej, aby uczestniczyć w Triduum Paschalnym.

"Wielu pielgrzymuje również duchowo, na przykład podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej. Pielgrzymujemy dlatego, ponieważ wiemy, że jest kraj i miejsce, w którym wydarzenia te rozegrały się" - wskazuje ksiądz profesor Chrostowski. Ostatnią częścią wielkopiątkowej liturgii jest procesja do Grobu Pańskiego, przy którym w wielu kościołach trwa nocna adoracja Najświętszego Sakramentu. 

Wielki Piątek przeżywany jest jako dzień żałoby. Katolików obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Tego dnia należy powstrzymać się od pokarmów mięsnych. Spożywanie trzech posiłków, w tym jednego do syta, obowiązuje osoby od 18-stego do 60-tego roku życia. 

Zobacz wideo
Więcej o: