CBA zatrzymało pięć osób. Były zamieszane w zmowę przetargową w KWK Centrum

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Katowic zatrzymali pięć osób, które są podejrzane w sprawie zmowy przetargowej i działanie na szkodę Kopalni Węgla Kamiennego Centrum w Bytomiu. Wśród zatrzymanych jest były dyrektor tej kopalni.
Zobacz wideo

Oprócz byłego dyrektora KWK Centrum zatrzymano jego zastępcę, który pełni obecnie funkcję wicedyrektora w jednym z oddziałów Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. oraz trzech pracowników odpowiedzialnych za przygotowanie dokumentacji przetargowej dotyczącej dostawy urządzeń do podawania pyłów dymnicowych. Wartość zamówienia wynosiła około 7 mln złotych.

Agenci CBA zatrzymali pięć osób ws. KWK Centrum. Prokuratura przedstawiła zarzuty

Czynności prowadzono na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Kiedy agenci CBA zakończyli przeszukanie, przewieziono zatrzymanych do prokuratury. Usłyszeli zarzuty zmowy przetargowej, działania na szkodę KWK Centrum, co wyrządziło w majątku szkodę w wysokości blisko 3 mln zł, a także przedłożenia nierzetelnych dokumentów mających istotne znaczenie dla uzyskania przez jednego z oferentów zamówienia publicznego.


Czynności prowadzone przez CBA mają związek z działaniami funkcjonariuszy z czerwca 2017 roku. Wówczas podczas przyjmowania łapówek zatrzymano wiceprezesa Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Mirosława S. oraz prezesa zarządu jednej ze spółek około górniczych. Do tej pory zarzuty w śledztwie usłyszało 26 osób. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 800 tys. zł.

Więcej o:
Komentarze (14)
CBA zatrzymało pięć osób. Były zamieszane w zmowę przetargową w KWK Centrum
Zaloguj się
 • 1627cd1410

  Oceniono 4 razy 4

  pisie służby wielu zatrzymują.. najwięcej swoich! :O) bo te zatrzymania na pokaz 'nie swoich' kończą się zawsze zwolnieniem przez sąd..

 • strach_sie_bac

  Oceniono 6 razy 4

  Polskie górnictwo w pigułce, w tle tylko opon brakuje :D

 • krzychzy

  Oceniono 2 razy 2

  Kacyk pisi robi kuku kacykowi pisiemu . Proste jak 2x2 ( to mnożenie dla tych którzy nie lubią szkoły i nie popierają nauczycieli).

 • pracowniksrk

  0

  W tym SRK takie cuda się dzieją że nawet Tomasz Cudny nie dał rady i zrezygnował. Miliony naszych pieniędzy z dotacji budżetowej na likwidację kopalń idzie . A takiemu jednemu czy drugiemu dyrektorowi nie wstyd na państwowe rękę podsinić. I miliony sprzeniewierzać jak Rządowi brakuje na nauczycieli. Trzy miliony dyrektorzy kopalni centrum sprzeniewierzyli i to pewnie początek góry lodowej. Bo jak raz ukradli to pewno kradną dalej, 3 mln /1000zł/12 miesięcy to wartość podwyżki dla 250 nauczycieli na rok, A jak policzy się to co do tej pory CBA w SRK udowodniło to pieniądze na podwyżki by się znalazły i nasze dzieci nie musiały by się o matury martwić. Wstyd i żenada,

 • bart5554

  Oceniono 10 razy -8

  I po raz n-ty warto przypomnieć słowa Schetyny: "Zlikwidujemy IPN i CBA".

  Powinniście ten tekst umieścić na wyborcza.pl, żeby większość czytelników nie mogła komentować. Tak, jak tekst o biednych "dziennikarzach" TVN, na których rzekomo ABW szuka haków. Tak przy okazji - w ABW powinno się zrobić porządek, skoro michnikowszczyzna ma dostęp do materiałów śledczych. Chyba coś jest nie tak..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX