CBA zatrzymało pięć osób. Były zamieszane w zmowę przetargową w KWK Centrum

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Katowic zatrzymali pięć osób, które są podejrzane w sprawie zmowy przetargowej i działanie na szkodę Kopalni Węgla Kamiennego Centrum w Bytomiu. Wśród zatrzymanych jest były dyrektor tej kopalni.
Zobacz wideo

Oprócz byłego dyrektora KWK Centrum zatrzymano jego zastępcę, który pełni obecnie funkcję wicedyrektora w jednym z oddziałów Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. oraz trzech pracowników odpowiedzialnych za przygotowanie dokumentacji przetargowej dotyczącej dostawy urządzeń do podawania pyłów dymnicowych. Wartość zamówienia wynosiła około 7 mln złotych.

Agenci CBA zatrzymali pięć osób ws. KWK Centrum. Prokuratura przedstawiła zarzuty

Czynności prowadzono na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Kiedy agenci CBA zakończyli przeszukanie, przewieziono zatrzymanych do prokuratury. Usłyszeli zarzuty zmowy przetargowej, działania na szkodę KWK Centrum, co wyrządziło w majątku szkodę w wysokości blisko 3 mln zł, a także przedłożenia nierzetelnych dokumentów mających istotne znaczenie dla uzyskania przez jednego z oferentów zamówienia publicznego.


Czynności prowadzone przez CBA mają związek z działaniami funkcjonariuszy z czerwca 2017 roku. Wówczas podczas przyjmowania łapówek zatrzymano wiceprezesa Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Mirosława S. oraz prezesa zarządu jednej ze spółek około górniczych. Do tej pory zarzuty w śledztwie usłyszało 26 osób. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 800 tys. zł.

Więcej o: