Agata Duda zajmie stanowisko w sprawie nauczycieli? Kancelaria Prezydenta wydała oświadczenie

- Czy naprawdę nie czujesz potrzeby zabrania głosu w naszej obronie i przeciwstawienia się medialnej fali nienawiści uderzającej w godność zawodu nauczyciela? - pytają pierwszą damę w liście otwartym jej dawni koledzy i koleżanki z krakowskiego liceum, w którym Agata Kornhauser-Duda była nauczycielką. Według ustaleń "Faktu" dotychczasowa postawa pierwszej damy może się jednak zmienić i zobaczymy ją przy zapowiadanym przez rząd "okrągłym stole".
Zobacz wideo

Zanim doszło do strajku nauczyciele kilkakrotnie wzywali Agatę Kornhauser-Dudę do zabrania głosu w ich obronie. "Byłoby to bardzo istotne wsparcie i bardzo istotny głos, na który nauczyciele czekają" - mówiła pod koniec marca rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis w rozmowie z Gazeta.pl. 

- W rozmowach nauczycieli często pojawia się wątek, że przecież pani prezydentowa jest nauczycielką i wie, jak wygląda ta praca, mogłaby się wstawić za nauczycielami i powiedzieć o trudnej sytuacji swoich koleżanek i kolegów - wyjaśniała Kaszulanis.

Nauczyciele: Czujemy wstyd i upokorzenie

Pierwsza dama z zawodu jest nauczycielką języka niemieckiego. Przed wyborami prezydenckimi w 2015 r. pracowała w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Liceum nazywane jest "prezydenckim", a wśród licznych znanych absolwentów znajduje się również Andrzej Duda

Nauczyciele prestiżowej placówki napisali do Agaty Kornhauser-Dudy list, w którym wyrażają "żal, rozczarowanie i narastający gniew" z powodu milczenia pierwszej damy.

Przez długi czas mogłaś liczyć na nasze wsparcie. Cieszyliśmy się Twoim sukcesem, a nawet byliśmy dumni, że mogliśmy z Tobą pracować. Tym większe jest nasze rozgoryczenie Twoim brakiem solidaryzmu ze środowiskiem nauczycielskim, z którego się wywodzisz i do którego tak często deklarujesz swoje przywiązanie. W obliczu obecnego kryzysu, związanego nie tylko ze strajkiem nauczycieli, lecz także z całkowitym załamaniem systemu szkolnictwa, a w konsekwencji podzieleniem i skłóceniem nauczycieli, rodziców oraz uczniów, nie możemy już dłużej milczeć

- napisali nauczyciele z krakowskiego liceum w liście otwartym.

Czujemy wstyd i upokorzenie, będąc zmuszonymi do tłumaczenia się, w jaki sposób traktujesz całe środowisko nauczycielskie, a między innymi nas, swoje koleżanki i kolegów, wyrażając milczeniem aprobatę dla destrukcyjnych działań i przekłamań rządu w obliczu największego powojennego kryzysu edukacji. Jesteśmy zbulwersowani sposobem, w jaki degradowany jest cały system szkolnictwa, tak ciężko wypracowany przez ostatnie dekady. Czy naprawdę nie czujesz potrzeby zabrania głosu w naszej obronie i przeciwstawienia się medialnej fali nienawiści uderzającej w godność zawodu nauczyciela? Jako wieloletnia nauczycielka doskonale znasz realia szkolne, wiesz, ile czasu i pracy należy poświęcić, aby być dobrym nauczycielem i sprostać oczekiwaniom uczniów i rodziców

- w tych słowach dawni koledzy i koleżanki z pracy zwrócili się do pierwszej damy.

Nauczyciele mają nadzieję, że ich list skłoni Agatę Kornhauser-Dudę do "przemyśleń i podjęcia stosownych działań". "W obecnej sytuacji nazwa „Szkoła Prezydencka”, która wyróżniała nas spośród innych placówek, przestała już być powodem do chluby" - stwierdzają autorzy listu.

Pierwsza dama zostanie mediatorem?

Dziennikarze redakcji programu "Czarno na białym" TVN poprosili Agatę Kornhauser-Dudę o komentarz. W skierowanym do nich liście z kancelarii prezydenta pojawia się oświadczenie, że pierwsza dama nie komentuje doniesień medialnych i - chociaż jest świadoma sytuacji nauczycieli - "nie posiadając prerogatyw pozwalających jej na składanie politycznych deklaracji oraz podejmowanie wiążących decyzji" ogranicza swoją działalność od spotkań się z przedstawicielami rządu oraz większości parlamentarnej.

W liście napisano również, że pierwsza dama "wspierając i solidaryzując się ze środowiskiem nauczycielskim" wyraża również zaniepokojenie "eskalacją konfliktu podczas egzaminów gimnazjalistów i ośmioklasistów". Według pisma Agata Kornhauser-Duda ma nadzieję, że "rozmowy "Okrągłego stołu" zaproponowane przez Premiera Morawieckiego na okres poświąteczny przyniosą rozwiązanie, które zakończy strajk".

Z kolei według ustaleń "Faktu" pierwsza dama od początku strajku po cichu mediowała w sprawie nauczycieli. Spotykała się w tej sprawie m.in. z Jarosławem Kaczyńskim. Ponadto, według ustaleń "Faktu", prawdopodobnie zasiądzie przy "Okrągłym Stole".

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (179)
Agata Duda zajmie stanowisko w sprawie nauczycieli? Kancelaria Prezydenta wydała oświadczenie
Zaloguj się
 • atr8

  Oceniono 40 razy 32

  Skąd się to bierze? Nagle wszystkich interesuje opinia nauczycielki niemieckiego, której mąż przypadkowo, prowadząc kłamliwą kampanię wyborczą /wystarczyłoby, gdyby nie głosowali na niego frankowicze i liczący na podniesienie kwoty wolnej/ został niby-prezydentem. Jakie znaczenie może mieć jej zdanie? W TV jedna z jej byłych koleżanek powiedziała, że wciąż jest "nauczycielką oddelegowaną na urząd". Jaki znów urząd? Żony? Wcześniej też nią była. Nic nie mówi, bo widocznie nie ma nic do powiedzenia /jak to było - lepiej nic nie mówić i sprawiać wrażenie ... niż się odezwać i rozwiać wątpliwości/. Ponury żart historii zrobił z niej celebrytkę. Dobrze, że zdaje sobie z tego sprawę.

 • alex123

  Oceniono 32 razy 22

  niech Agata Duda nie zabiera głosu już w żadnej sprawie. Milcząca niemowa pokazala przez 4 lata swoję prawdziwa twarz. Niech się teraz nie wysila na rok przed koncem jej i męza pobytu w pałacu

 • 1627cd1410

  Oceniono 23 razy 19

  ta osoba ma wycięty aparat mowy.. nie uwierzę, że można być taką szują i nie zabrać głosu w sprawach kobiet czy choćby własnego środowiska zawodowego. Upodlenie do sześcianu...

 • chi-neng

  Oceniono 23 razy 19

  Gdzie się podziała ta UWIELBIANA, PODZIWIANA, NAD WYRAZ DOCENIANA, GWIAZDA, DAMA , jaką była w czasie pierwszych dni pajaca z pałaca w roli prezydenta?!
  W naszej pamięci obecnie kreuje się jako klaszcząco-tańcząca marionetka w czasie wizyt zagranicznych...
  Załosne to i przykre.

 • e_block

  Oceniono 23 razy 17

  Ta wydarzenie roku mumia przemówi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX