Strajk nauczycieli. MEN twierdzi, że "poparcie dla akcji strajkowej spada". ZNP ma inne dane

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że strajk nauczycieli słabnie, a 67 procent publicznych przedszkoli i ponad 60 procent szkół funkcjonuje normalnie. Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreśla, że ma inne dane, a rozbieżność wynika z odmiennego liczenia strajkujących placówek.
Zobacz wideo

W szkołach w całej Polsce od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. W środę Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało komunikat "Spada poparcie dla akcji strajkowej w Polsce", w którym informuje, że protest słabnie na sile i odłączają się od niego kolejne szkoły. 

"Z danych przekazanych przez kuratorów oświaty od dyrektorów szkół wynika, że obecnie 67 proc. publicznych przedszkoli i ponad 60 proc. szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych funkcjonuje normalnie" - czytamy w komunikacie MEN.  Jak dodano w wielu szkołach i placówkach oświatowych obserwowane jest "odchodzenie poszczególnych nauczycieli od akcji strajkowej".

ZNP: Liczby są inne

Związek Nauczycielstwa Polskiego ma inne dane na temat liczby strajkujących placówek niż MEN. Rzeczniczka związku Magdalena Kaszulanis w rozmowie z TVN 24 wyjaśniła, że liczba strajkujących placówek zmniejszyła się zaledwie o 17 procent w porównaniu do zeszłego tygodnia.

Jak dodała, różnice w statystyce wynikają z odmiennego sposobu liczenia strajkujących szkół i przedszkoli. ZNP - w odróżnieniu od resortu edukacji - nie uwzględnia w swojej statystyce prywatnych szkół ani przedszkoli, a także innych placówek, które znajdują się w Systemie Informacji Oświatowej) wśród nich są m.in. szkoły policealne, ośrodki dokształcania zawodowego czy kolegia pracowników).

Strajk nauczycieli. W czwartek wznowienie rozmów z rządem

Przypomnijmy, że na czwartek 18 kwietnia zapowiadane jest wznowienie rozmów związkowców z rządem - rząd zapowiada, że przedstawi nową propozycję dla strajkujących. W czwartek poznamy również miejsce spotkania przy okrągłym stole, z którego propozycją wyszedł premier Mateusz Morawiecki. Ma się ono odbyć po świętach - 24, 25 lub 26 kwietnia, a prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że miejscem negocjacji może być Belweder

Przed 26 kwietnia nauczyciele muszą wystawić maturzystom oceny - następnie rady pedagogiczne muszą je zatwierdzić, żeby uczniowie mogli podejść do matury.

W środę protestujący nauczyciele przeszli przed Ministerstwo Edukacji Narodowej, domagając się wysłuchania ich postulatów.

Więcej o: